Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

No i mamy jasność. Gaz od 1 lipca podrożeje dużo bardziej niż mówił o tym rząd Tuska. “Jak zwykle kłamali”

Będzie jeszcze drożej. Za gaz zapłacimy dużo więcej, a to dopiero początek podwyżek. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny; od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh – poinformował w czwartkowym komunikacie URE. Nowa taryfa będzie obowiązywała do 30 czerwca 2025 r. – dodano. Można spodziewać się, że po zimą rachunki wielu polskich rodzin wzrosną nawet o kilkaset złotych.

Jak wyjaśniono, przeprowadzone przez Regulatora postępowanie taryfowe wynika z zapisów ustawy o bonie energetycznym, zgodnie z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca 2024 r.

“Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych” – podano. Jak dodano, od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

“Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 r. zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2023 r. i zmieniona w lutym br. taryfa PGNiG OD na 2024 r., nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych” – dodano.

Cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin, poinformował, że od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.

URE podkreślił, że “sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym”. “Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego” – dodał szef URE.

Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

Do sprawy odniósł się eroposeł PiS i były prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek:

– No i mamy jasność. Gaz od 1 lipca podrożeje dużo bardziej niż mówił o tym rząd Tuska. Jak zwykle kłamali. Licząc gaz i dystrybucję będzie blisko o 23% drożej dla gotujących na gazie i prawie 25% drożej dla ogrzewających gazem domy i mieszkania. Zimą będzie to kilkaset złotych miesięcznie na rachunku więcej. A to dopiero początek podwyżek. – napisał na portalu x.com polityk.

 

Źródło: PAP,stefczyk.info Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij