Najnowsze wiadomości ze świata

Niespodziewana wizyta Zełenskiego. Pojawił się w kolejnym europejskim państwie

Prezydent Zełenski dotarł z niespodziewaną wizytą do Wielkiej Brytanii. Wcześniej odwiedził inne europejskie państwa.

Europejska wizyta Zełenskiego rozpoczęła się od Włoch, gdzie odwiedził także Watykan i odbył prywatną audiencję z papieżem. Następnie udał się do Niemiec i Francji. Liderzy wszystkich państw, które odwiedził, obiecali mu zwiększenie wsparcia wojskowego.

Bez wcześniejszych zapowiedzi Zełenski udał się dzisiaj do Londynu. Wielka Brytania w czasach Borisa Johnsona stała się jednym z najważniejszych sojuszników i dostawców uzbrojenia dla Ukrainy, a były premier jest w tym państwie uznawany za bohatera narodowego. Rząd Rishiego Sunaka nie zmienił tej polityki. Jako pierwszy przekazał Ukrainie nowoczesne czołgi i pociski rakietowe dalekiego zasięgu, o które prosili zachód od bardzo dawna. „Wielka Brytania jest liderem jeśli chodzi o zwiększanie naszych możliwości na ziemi i w powietrzu. Ta współpraca będzie trwała dzisiaj” – napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

Zełenski spotkał się z Sunakiem w Chequers, jego oficjalnej wiejskiej posiadłości. Downing Street poinformowała, że rozmowy będą dotyczyły dalszego wsparcia dla napadniętego państwa. „Nie możemy ich zawieść” – powiedział Sunak dodając, że wojna jest w kluczowej fazie. „Front agresji Putina może być na Ukrainie, ale linie podziału rozciągają się na cały świat. Jest w interesie nas wszystkich, żeby zapewnić Ukrainie zwycięstwo i żeby barbarzyństwo Putina nie zostało nagrodzone” – dodał.

Źródła telewizji BBC informują, że wizyta Zełenskiego jest bardziej grzecznościowa i towarzyska, niż nastawiona na konkretne rezultaty. Jedno z nich powiedziało jednak, że „zawsze są jakieś interesy do zrobienia”. Downing Street ujawniła, że wkrótce ogłoszą wysłanie Ukrainie setek rakiet przeciwlotniczych i dronów. Wcześniej Zełenski otrzymał obietnicę pomocy wojskowej za rekordowe 2,7 miliarda euro od Niemiec i obietnicę kolejnych czołgów i pojazdów opancerzonych od Francji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SIMON DAWSON/NO 10 DOWNING STREET HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij