Najnowsze wiadomości z kraju

Niepokojące informacje z więzienia. „Kondycja zdrowotna Kamińskiego jest bardzo niedobra”

Niepokojące informację napływają z zakładu karnego, w którym przebywa Mariusz Kamiński. Jak przekazał europoseł PiS Ryszard Czarnecki, kondycja zdrowotna polityka po kilku dniach głodówki jest bardzo niedobra. “To zagraża być może nawet jego życiu w najbliższej przyszłości” – podkreślił.

Jednym z tematów niedzielnej rozmowy w Radiu Zet było zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika.

“W tej chwili wszystko zależy od dobrej woli lub braku dobrej woli ministra sprawiedliwości i rządu w tej sprawie. Jeżeli pan minister sprawiedliwości będzie chciał, żeby panowie Mariusz Kamiński i Maciej Wasik byli dalej w więzieniu, to oczywiście będzie mógł sprawę dać na żółwia i ich z więzienia jeszcze przez wiele tygodni czy miesięcy nie zwolnić” – powiedział Czarnecki.

Dopytywany, czy to nie jest tak, że Kamiński i Wąsik “za kratami” to jest dla nich idealne paliwo polityczne, odpowiedział: “Nie kosztem ludzkiego cierpienia, bo przecież jeden z nich jest w bardzo poważnym stanie zdrowotnym”.

Na pytanie, czy ma na myśli Kamińskiego, odparł: “Tak słyszymy. Jego kondycja zdrowotna po kilku dniach głodówki jest bardzo niedobra i to zagraża być może nawet jego życiu w najbliższej przyszłości, więc to nie jest obszar gry politycznej”.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (PO) podkreślił w trakcie rozmowy, że “wszyscy są równi wobec prawa, nie ma ludzi, którzy są równiejsi”. “Jeżeli ktoś jest przestępcą to jego miejsce jest w więzieniu. Panowie Kamiński i Wąsik nie są żadnymi więźniami politycznym, bo to urąga logice i przede wszystkim urąga przyzwoitości. Więźniów politycznych to mamy na Białorusi. To nie są więźniowie polityczni, tylko przestępcy” – ocenił Tomczyk.

Pytany, czy minister sprawiedliwości Adam Bodnar powinien jak najszybciej wydać opinię ws. tego, czy należy ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, odpowiedział: “Uważam, że pan minister Bodnar bez zbędnej zwłoki przeprowadzi procedurę, która jest przewidziana w kodeksach. Nie wiem, czy moje zdanie na ten temat nie byłoby próbą wywarcia wpływu na ministra Bodnara. Uważam, że pan Wąsik i Kamiński to są przestępcy. (…) Jeżeli ktoś przekracza uprawnienia (…) to moim osobistym zdaniem jest oczywiście to, że ci panowie powinni kontynuować odsiadywanie wyroku” – powiedział wiceszef MON.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. We wtorek policja zatrzymała obu polityków PiS, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

W czwartek prezydent Andrzej Duda przekazał, że zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika oraz że wnioskuje do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił z więzienia obu polityków PiS na czas postępowania.

Minister Bodnar potwierdził, że w piątek rano otrzymał pismo w tej sprawie i wszczął postępowanie.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot. PAP/EPA
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij