Najnowsze wiadomości ze świata

Nieoczekiwane problemy Andrzeja Dudy w USA. Awaria prezydenckiego samolotu

Prezydencki samolot, którym Andrzej Duda poleciał do USA na spotkanie z Joe Bidenem, uległ awarii. Uruchomione zostały procedury HEAD w związku z czym po głowę państwa poleci zastępczy samolot. Problem w tym, że nie będzie on w stanie bezpośrednio dolecieć do Polski.

Informacje o nieoczekiwanych problemach prezydenta w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy podał portal wpolityce.pl. Serwis przekazał, że w Boeingu 737, którym Andrzej Duda udał się na spotkanie z Joe Bidenem, doszło do awarii systemu pokładowych monitorów dla załogi.

Zgodnie z instrukcją HEAD, która określa procedury i zasady bezpieczeństwa lotów najważniejszych osób w państwie, prezydent wróci do kraju samolotem zastępczym. Jednak maszyna ta nie może lecieć bezpośrednio do Polski. Zapasowy boeing może pomieścić większą liczbę pasażerów, ale kosztem mniejszego zasięgu. W związku z tym zaplanowano międzylądowanie na Azorach, gdzie zostanie uzupełniony zapas paliwa. Samolot, którym pierwotnie wracać miał prezydent Duda również przyleci do Polski, ale procedury przewidują, że w takiej sytuacji nie może ona przewozić pasażerów.

Samolot zastępczy zostanie niedługo podstawiony i prezydent będzie kontynuował swoją podróż – przekazał w rozmowie z portalem Interia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Problemy z maszyną nie pokrzyżują jednak planów głowy państwa. Andrzej Duda poleci w czwartek do Brukseli, gdzie spotka się z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Wizyta polskiego prezydenta w USA rozpoczęła się w poniedziałek. W tym czasie wraz z premierem Donaldem Tuskiem spotkał się m.in. z prezydentem Joe Bidenem. Głównymi tematami rozmów było m.in. zwiększenie bezpieczeństwa krajów NATO oraz wojna w Ukrainie.

We wtorek poinformowano, że w ramach programu Foreign Military Financing Stany Zjednoczone mają udzielić Polsce pożyczki w kwocie dwóch miliardów dolarów na cele zbrojeniowe. Amerykanie zaoferowali również sprzedaż 96 śmigłowców Apache.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wpolityce/interia Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij