9-letnia Niemka próbowała wstąpić do chóru chłopięcego. Kiedy jej się to nie udało pozwała go do sądu za dyskryminację płciową.
Berliński Chór Państwowy i Katedralny to jeden z najsłynniejszych niemieckich chórów chłopięcych. Założył go w 1465 roku Fryderyk II. Występuje w całych Niemczech i na świecie.
Przez 554 lata swojego istnienia berliński chór składał się wyłącznie z chłopców i młodych mężczyzn w wieku od 5 do 25 lat. W marcu pewna niemiecka 9-latka postanowiła to zmienić i wzięła udział w przesłuchaniu. Jej kandydatura została jednak odrzucona. Teraz podała renomowany chór do sądu.
Matka dziewczynki, która złożyła w jej imieniu pozew twierdzi, że odrzucenie jej kandydatury to przejaw dyskryminacji płciowej gdyż jedynym powodem był fakt, że jest dziewczynką a nie chłopcem. Jej zdaniem narusza to jej prawo do równych szans – co jest niedopuszczalne w wypadku instytucji finansowanej z budżetu państwa.
Przedstawiciele chóru powiedzieli sądowi, że to nieprawda. Twierdzą, że dziewczynka zostałaby przyjęta gdyby tylko wykazała „ponadprzeciętny talent i motywację” a charakterystyka jej głosu pasowałaby do wymagań chłopięcego chóru.
Susan Braecklein, prawnik reprezentująca dziewczynkę twierdzi jednak, że tak nie jest. Według niej jej klientka aplikowała wcześniej do chóru dwukrotnie, w 2016 i 2018. Obydwa te podania zostały odrzucone i nie została wtedy zaproszona na przesłuchanie. W grudniu miała również otrzymać list od dziekana berlińskiej ASP w którym stwierdził, że „dziewczynka nigdy nie będzie śpiewać w chłopięcym chórze”.
Berliński sąd do którego trafiła sprawa ma podjąć decyzję na dniach.