Najnowsze wiadomości ze świata

Niemka dołączyła do ISIS, kupiła sobie niewolnicę. Usłyszała wyrok

Sąd skazał obywatelkę Niemiec, która dołączyła do ISIS. Podczas pobytu na bliskim wschodzie miała niewolnicę.

W 2014 roku terroryści z ISIS zaatakowali region Sinjar w Iraku. Był domem Jezydów – mniejszości etno-religijnej spokrewnionej z Kurdami, którą muzułmanie często oskarżają o herezję. Następnie rozpoczęli ich czystkę. Mężczyźni i chłopcy byli przez nich zabijani lub sprzedawani jako niewolnicy. Zabijali też starców i chorych, którzy nie dali rady przed nimi uciec. Kobiety i dziewczynki, które zgodziły się nawrócić na Islam, były sprzedawane jako „żony”, a pozostałe były torturowane i robiono z nich niewolnice seksualne. Dzieci były porywane i do dzisiaj nie wiadomo co się z nimi stało. Szacuje się, że islamiści zamordowali ponad 12 tysięcy jazydów.

Obywatelka Niemiec Nadine K. w 2015 roku wyjechała z mężem do Syrii aby dołączyć do ISIS. Rok później przeprowadzili się do Mosulu w Iraku. Tam kupili 22-letnią jazydzką niewolnicę, z którą w 2016 roku wrócili do Syrii. W marcu 2019 Nadine K., jej mąż i dwie ich córki wpadli w ręce sił kurdyjskich, które wyzwoliły Jazydkę. Niemka została odesłana do kraju w 2021 roku i aresztowana już na lotnisku.

Sąd w Koblencji uznał, że Nadine K., która zradykalizowała się na studiach, jest inteligentną i samodzielną kobietą, która świadomie podjęła decyzję o dołączeniu do Państwa Islamskiego. Śledztwo wykazało, że w swoim domu w Syrii przechowywała broń, a także zapewniała nocleg samotnym kobietą, które dołączyły do ISIS, a jej mąż świadczył terrorystom usługi medyczne. Jazydka służyła im jako „niewolnik domowy”. Jej mąż ją regularnie bił i gwałcił, a ona nie tylko nie próbowała go powstrzymać, ale go do tego zachęcała. Prokurator powiedział w styczniu, że jej zachowanie było zgodne z dążeniami ISIS do zniszczenia mniejszości jezydzkiej. Ona sama nie przyznała się do tego, ale powiedziała, że powinna zrobić więcej aby jej pomóc.

Sąd uznał, że jest winna bycia członkiem organizacji terrorystycznej, posiadania niewolnicy, zbrodni przeciwko ludzkości i pomocy w ludobójstwie. Prokuratura żądała dla niej 10 lat więzienia, ale sędzia ostatecznie skazał ją na dziewięć. Zauważył, że chociaż w tej sprawie brak jest okoliczności łagodzących, to przynajmniej wykazała skruchę.

To już kolejna taka sprawa w Niemczech. W październiku 2021 roku inna Niemka, która nawróciła się na Islam i dołączyła do ISIS, została skazana na 10 lat więzienia. Razem z mężem, który również został skazany, dopuściła do tego, że ich pięcioletnia jazydzka niewolnica zmarła z pragnienia. Miesiąc później niemiecki sąd wydał pierwszy na świecie wyrok, w którym oficjalnie uznał to, co ISIS zrobiło Jazydom, za ludobójstwo.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN, DW Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij