Najnowsze wiadomości ze świata

Niemieckie media ostrzegają: “Merkel straciła cierpliwość do Polski”

“Die Welt” jeden ze swoich najnowszych artykułów poświęca tematyce relacji Polski i Niemiec, które ich zdaniem stoją w politycznym impasie. Ma to coraz bardziej niepokoić kanclerz Angelę Merkel.

Gazeta opisuje Polską jako jednego ze centralnych partnerów Niemiec, który w ostatnim czasie miał “popaść w niełaskę Berlina”. Upadek wzajemnych relacji doszedł do takiego stopnia, że cierpliwość wobec naszego kraju miała stracić sama Angela Merkel oraz pozostali przedstawiciele niemieckiego rządu. Przykładem tego ma być ostatnie wysłanie do Warszawy prezydenta federalnego Franka Waltera Steinmeiera, realizującego jedynie krótki program, zamiast zaproszenia premiera Morawieckiego do stolicy Niemiec.

Winna całej sytuacji ma być oczywiście Polska. “Die Welt” wymienia, że przyczynami ochłodzenia relacji jest spór o przestrzeganie praworządności czy praw mniejszości seksualnych, a także “narastające tendencje nacjonalistyczne”. Gazeta opisuje również, że dotychczas rząd w Berlinie “starał się powstrzymywać z krytyką”.

Niemieccy politycy podkreślają, że relacje z Polską są dla nich ważne i cieszą, że nasz kraj pozostaje dla nich partnerem numer jeden w kwestiach handlowych. Jednakże mają również dostrzegać, iż brakuje “wspólnych punktów zaczepienia” pomiędzy obydwoma państwami.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij