Najnowsze wiadomości z kraju

Niemieckie media narzekają na polskie inwestycje. “Gdy Polska wydaje pieniądze, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane”

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. “Gdy Polska inwestuje (…), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane” – pisze portal dziennika “Ostsee Zeitung”.

Ma prawie 2000 metrów długości, biegnie do 36 metrów pod powierzchnią wody i został zbudowany w zaledwie trzy i pół roku: w piątek w Świnoujściu otwarty zostanie nowy tunel pod Świną o wartości 220 mln euro. Jest to największy projekt infrastrukturalny w regionie przygranicznym Pomorza Zachodniego od dłuższego czasu i będzie służył jako trzecia stała droga dojazdowa do polsko-niemieckiej wyspy wakacyjnej Uznam (oprócz mostów na terytorium Niemiec w Wolgast i Zecherin) – pisze “Ostsee Zeitung”.

“Podczas gdy w Polsce panuje nastrój świętowania, po stronie niemieckiej podziw i obawy mieszają się przed otwarciem tunelu dla ruchu” – czytamy. “Zbudowanie takiej konstrukcji tak szybko to mistrzowskie osiągnięcie” – mówi Gerold Juergens, szef stowarzyszenia przedsiębiorców Pomorza Przedniego. “Ale niemiecka strona wyspy nie może pozostać w tyle” – ostrzega. Gdy Polska inwestuje – także w drogę ekspresową, która wkrótce jeszcze lepiej połączy tunel w Świnoujściu ze Szczecinem i Berlinem – ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane.

Gazeta podaje przykład. Ukończenie nowego mostu w Wolgast, który ma ominąć miasto jako wąskie gardło, zostało już przesunięte przez rząd landu na 2028 rok. To musi zostać skorygowane. “Nie może być tak, że dusimy się w korkach po niemieckiej stronie, a turyści szybko jadą do Polski przez tunel pod Świną i zostają tam”, ostrzega Krister Hennige ze Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji na Uznam.

Z drugiej strony, tunel umożliwi również gościom szybsze dotarcie do niemieckiej części wyspy Uznam: na przykład z Berlina dotarcie na Uznam przez tunel pod Świną zajmie kierowcom około trzech godzin, zarówno na trasie niemieckiej, jak i polskiej: “Ponieważ niemieckie mosty są obecnie naprawiane, może to zmniejszyć korki” – powiedział minister gospodarki Meklemburgii Pomorza-Przedniego Reinhard Meyer.

Źródło: (PAP) Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij