Najnowsze wiadomości ze świata

Niemiecki szef komisji ds. szczepień chwali rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. “Sputnik V jest sprytnie zbudowany”

Przewodniczący stałej komisji ds. szczepień (Stiko), Thomas Mertens, chwali rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V. “To dobra szczepionka, która prawdopodobnie zostanie też kiedyś zatwierdzona w UE” – powiedział Mertens w środę w rozmowie z gazetą “Rheinische Post”.

“Rosyjscy naukowcy mają duże doświadczenie w zakresie szczepionek. Sputnik V jest sprytnie zbudowany” – dodał Mertens.

Mertens pytany, kiedy wszyscy chętni zostaną zaszczepieni w Niemczech, mówi: “Mam przynajmniej nadzieję, że do jesieni opanujemy sytuację na tyle, że efekt szczepień będzie wyraźnie widoczny”. Podkreślił, że już teraz można zaobserwować ogromny spadek poważnych zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w domach seniorów i domach opieki.

Mertens powiedział również, że jest “pewien”, że wkrótce powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci. Obecnie producenci prowadzą badania mające na celu określenie, jak ich produkty działają na najmłodszych. Jednak szef Stiko nie odważył się na prognozę czasową: “Nie jestem pewien, czy to się stanie w tym roku” – powiedział – “Może do końca roku będziemy mogli zacząć szczepić dzieci”.

Europejska Agencja Leków (EMA) bada obecnie dopuszczenie Sputnika V. Dotychczas zostały w UE zatwierdzone szczepionki producentów Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca. Oczekuje się, że 11 marca EMA zarekomenduje zatwierdzenie szczepionki amerykańskiego producenta Johnson & Johnson.

Źródło: PAP Autor: bml/ tebe/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij