Najnowsze wiadomości ze świata

Niemiecki polityk uważa, że nie było zbrodni hitlerowskich. Zostanie burmistrzem?

W Nordhausen (Turyngia) w niedzielę odbywa się druga tura wyborów na burmistrza. Faworytem jest Joerg Prophet, polityk skrajnie prawicowej AfD, który w pierwszej turze zdobył 42 proc. głosów – informuje portal „Frankfurter Rundschau” (FR). Jego kontrkandydatem jest urzędujący burmistrz Kai Buchmann (niezależny).

„AfD ma nadzieję, że będzie mieć swojego pierwszego burmistrza w Turyngii” – pisze „Frankfurter Rundschau”. Za kandydaturą Buchmanna opowiadają się SPD, Zieloni i Lewica, jednak faworytem jest polityk AfD, a partia ta może odnieść w niedzielnych wyborach swój kolejny sukces na szczeblu lokalnym.

„AfD, sklasyfikowana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji jako przypadek prawicowego ekstremizmu, nie tylko wygrała pod koniec czerwca wybory okręgowe w Turyngii, ale też wybory na burmistrza małego miasteczka Raguhn-Jessnitz w Saksonii-Anhalt” – przypomina „Frankfurter Rundschau”.

W powiecie Sonneberg (południowa Turyngia) pierwszym starostą z ramienia AfD został prawnik Robert Sesselmann. Natomiast w reprezentatywnych sondażach partia osiągnęła poparcie przekraczające 30 proc. nie tylko w Turyngii, ale także w Saksonii i Brandenburgii. W 2024 roku w tych trzech krajach związkowych odbędą się wybory do władz lokalnych.

Jednym z najostrzejszych krytyków Propheta jest historyk Jens-Christian Wagner, szef Fundacji Pamięci Buchenwaldu i Mittelbau-Dora w Weimarze. W swoim niedawnym wystąpieniu podkreślił, że Mittelbau-Dora i Nordhausen, to nazwy „ściśle powiązane na całym świecie ze zbrodniami nazistów, ale także z pojednaniem po 1945 roku oraz z przyjaźnią niemiecko-francuską i niemiecko-izraelską”.

„Jakie przyniosłoby to konsekwencje w Nordhausen lub w Izraelu, gdyby miastem rządził człowiek, który bagatelizuje nazistowskie zbrodnie?” – pytał Wagner, nawiązując do wypowiedzi Propheta. W publikacjach, zamieszczonych w 2021 roku na stronie internetowej AfD Nordhausen, polityk relatywizował zbrodnie nazistów, podając jako przykłady bombardowanie Drezna w 1945 roku i niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz. Zdaniem Propheta, Niemcy zostali uznani za „naród sprawców”, niesłusznie poddanych karze zbiorowej.

„Za sprawą tych wpisów nieznany wówczas Prophet trafił do raportu Urzędu Ochrony Konstytucji Turyngii za rok 2021. Urząd Ochrony Konstytucji zarzuca obecnemu kandydatowi na burmistrza Nordhausen angażowanie się w historyczno-rewizjonistyczną obronę winy. Prophet stara się oddzielić zbrodnie reżimu nazistowskiego od ludności niemieckiej. Jego wypowiedzi miały na celu relatywizację lub wymazanie historycznej winy narodu niemieckiego” – podkreślił „Frankfurter Rundschau”.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/EPA/JENS SCHLUETER

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij