Wiadomości sportowe z kraju i świata

Niemiecki lekarz zdradził mediom co powiedział mu Eriksen po odzyskaniu przytomności

Niemiecki lekarz Jens Kleinfeld opowiedział niemieckiemu dziennikowi Bild o tym jak wyglądała reanimacja duńskiego piłkarza Christiana Eriksena. Ujawnił także co ten powiedział kiedy odzyskał przytomność.

Kleinfield stwierdził, że oglądał mecz Danii z Finlandią przypadkiem. Wcześniej prowadził szkolenie dla pracujących na stadionie ratowników medycznych. Jego szkolenie obejmowało też reanimację. Zauważył, że szkoleni przez niego ratownicy szybko mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.

Sam lekarz razem ze swoimi kolegami po fachu obserwował mecz z trybun po drugiej stronie boiska i kiedy zauważył, że Eriksen upadł, nie zwrócił na to większej uwagi. Że coś jest nie tak zorientował się dopiero obserwując nerwowe zachowanie lekarza duńskiej drużyny. Jego zdaniem ten początkowo nie zrozumiał co się dzieje i jak poważna jest sytuacja. Lekarz go jednak o to nie wini – zauważył, że lekarze drużyn piłkarskich są przyzwyczajeni głównie do leczenia kontuzji i nie ma nic dziwnego w tym, że nie rozpoznał od razu zatrzymania akcji serca. On sam powiedział szybko swoim kolegom, że powinni interweniować.

Kleinfield zauważył, że szkoleni przez niego ratownicy, chociaż popełnili drobne błędy, zachowali się bardzo profesjonalnie. Jeden z nich od razu przyniósł ze sobą defibrylator i zaczął go przygotowywać, a inni w tym czasie prowadzili masaż serca. Lekarz przejął kontrolę nad akcją ratowniczą i od razu rozpoczął wstrząsy. Jego zdaniem to właśnie szybka reakcja ratowników uratowała piłkarzowi życie. Zauważył, że w takich wypadkach przy użyciu defibrylatora w dwie minuty od ustania akcji serca szanse chorego wynoszą 90%, ale z każdą minutą prawdopodobieństwo przeżycia spada o kolejne 10%. W wypadku Eriksena wstrząsy nastąpiły w ciągu 2 do 3 minut od upadku, więc miał ogromne szanse na przeżycie.

Lekarz stwierdził, że cała akcja ratownicza była prosto z podręcznika a on sam traktował ją jak typowe zadanie, nie myślał w ogóle o tym, że ratują słynnego piłkarza na oczach kibiców z całego świata. Dodał jednak, że moment w którym Eriksen odzyskał przytomność był cudowny. Zdradził również treść rozmowy którą odbył wkrótce potem z piłkarzem. Kiedy Eriksen otworzył oczy spytał go po angielsku czy jest przytomny. Piłkarz potwierdził, po czym powiedział „o ku**a, dopiero skończyłem 29 lat”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij