Niemiecka solidność? Planowanie podróży koleją staje się loterią Najnowsze wiadomości ze świata

Niemiecka solidność? Planowanie podróży koleją staje się loterią

Problemy niemieckiej kolei są jeszcze większe niż wcześniej sądzono – wynika z informacji dziennika “Sueddeutsche Zeitung”. Planowanie podróży pociągiem staje się coraz bardziej loterią. Jeden z członków rady nadzorczej Deutsche Bahn mówi o “utracie kontroli” nad rozkładami jazdy.

W lipcu tego roku statystycznie więcej niż co trzeci pociąg w Niemczech spóźnił się, a punktualność na trasach dalekobieżnych wyniosła 62 procent. Jest to drugi najgorszy wynik w tym roku po katastrofalnym czerwcu (52,9 proc.). Główną przyczyną są liczne zakłócenia na sieci kolejowej, która w wielu miejscach szwankuje i jest obecnie poddawana gruntownemu remontowi. Zaowocowało to w tym roku 18 dużymi placami budowy i niezliczoną liczbą mniejszych – napisał “Sueddeutsche Zeitung”.

Według informacji “SZ” rozkłady jazdy Deutsche Bahn muszą być zmieniane od dwóch do trzech milionów razy tylko w tym roku.

“Rozkłady jazdy nie są już obliczane, a jedynie szacowane” – powiedział gazecie jeden z członków rady nadzorczej. Jest to “ogromny problem” i prowadzi do “utraty kontroli” nad rozkładami jazdy. Nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ruchu pociągów, ale skutki i tak są “katastrofalne”.

Szef spółki zależnej Deutsche Bahn, Infrago, Philipp Nagl uważa, że infrastruktura kolejowa w Niemczech jest całkowicie przestarzała. “W ostatnich dziesięcioleciach zbyt mało modernizowano i zbyt mało inwestowano w remonty” – stwierdził Nagl. Dzięki tegorocznym remontom możliwe będzie przynajmniej zatrzymanie procesu starzenia się sieci i zapoczątkowanie odwrócenia trendu.

Pasażerowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość, dopóki wiele pociągów nie zacznie znów kursować w miarę punktualnie – zauważył “SZ”. Według wewnętrznych prognoz minie prawdopodobnie od roku do dwóch lat, zanim liczne naprawy sieci, które zostały obecnie rozpoczęte, doprowadzą do zauważalnej poprawy.

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij