Participants stand with flags of Israel and old Persian flags during a commemoration event one month after the Hamas attack on Israel in front of the Brandenburg Gate in Berlin, Germany, 07 November 2023. Thousands of Israelis and Palestinians have died since the militant group Hamas launched an unprecedented attack on Israel from the Gaza Strip on 07 October 2023 and the Israeli strikes on the Palestinian enclave that followed it. EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA. Najnowsze wiadomości ze świata

Niemcy: W rocznicę obchodów „nocy kryształowej” policja zwiększa ochronę instytucji żydowskich

W czwartek w wielu miejscach w Niemczech odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary pogromów ludności żydowskiej z 9 listopada 1938 roku, określanych jako „noc kryształowa”. Od czasu ataku Hamasu na Izrael w RFN rośnie liczba antysemickich incydentów, dlatego policja jeszcze bardziej zwiększa w dniu rocznicy ochronę instytucji żydowskich.

W dniu pamięci o ofiarach pogromów z 1938 r., władze policyjne koncentrują się na instytucjach żydowskich jeszcze bardziej niż dotychczas. Od dnia ataku Hamasu na Izrael, 7 października, w Niemczech gwałtownie wzrosła liczba incydentów antysemickich. Policja zwiększyła ochronę już w dniu wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang powiedział niedawno w rozmowie z portalem tygodnika „Spiegel: „Taka nienawiść do Żydów na niemieckich ulicach jest nie do zniesienia. Przypomina to najgorsze czasy w historii Niemiec”. Dodał: „Obawiam się, że ta nowa fala antysemityzmu będzie nas niepokoić jeszcze przez długi czas”.

W ankiecie przeprowadzonej przez agencję dpa na temat środków ochronnych planowanych na czwartek, kilka ministerstw spraw wewnętrznych krajów związkowych wskazało, że ochrona została już zwiększona po 7 października. Jednak lokalne władze policyjne są świadome szczególnego znaczenia 9 listopada i są w ścisłym kontakcie ze społecznościami żydowskimi i innymi instytucjami.

Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul podkreślił: „Nasza policja jest świadoma wynikającej z 9 listopada historycznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych żydowskich współobywateli, synagog i innych żydowskich instytucji”.

W Saksonii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że rocznica pogromów „jest dniem szczególnie wrażliwym ze względu na obecną sytuację. Bierzemy to pod uwagę poprzez ciągłe analizy sytuacji, zwiększoną uwagę policji i specjalne środki ochronne”.

Na krótko przed rocznicą antyżydowskich pogromów z 9 listopada 1938 roku także federalne ministerstwo spraw wewnętrznych ostrzegło przed możliwymi atakami na żydowskie instytucje w Niemczech.

„Nie możemy wykluczyć propalestyńskich wydarzeń – w tym tych mających na celu odwrócenie ról sprawcy i ofiary w wojnie przeciwko Izraelowi” – powiedział rzecznik ministerstwa.

Rzecznik podkreślił, że wpływ terroru Hamasu przeciwko Izraelowi na sytuację bezpieczeństwa w Niemczech jest „bardzo uważnie obserwowany”. „Walczymy obecnie wszelkimi dostępnymi nam środkami z odrażającym antysemityzmem i islamizmem, których doświadczamy” – oznajmił.

„Musimy dać Żydom absolutną pewność, że rok 2023 nie jest rokiem 1938” – zadeklarowała szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser. Zapewniła, że społeczność żydowska może liczyć na wsparcie państwa. „Ale musimy również stać się jeszcze głośniejsi jako społeczeństwo i jeszcze wyraźniej sprzeciwiać się nienawiści wobec Żydów” – zauważyła.

Centralna Rada Żydów w Niemczech będzie 9 listopada gospodarzem głównego wydarzenia upamiętniającego 85. rocznicę „nocy kryształowej”. Wezmą w nim udział kanclerz Olaf Scholz i prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier.

Mianem „nocy kryształowej” określa się pogromy Żydów w Niemczech, zainicjowane przez władze państwowe w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. W całych Niemczech palono synagogi, plądrowano i niszczono sklepy, Żydów maltretowano i mordowano, około 30 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Źródło: (PAP) Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij