Najnowsze wiadomości ze świata

Niemcy tłumaczą, dlaczego potrzebują rosyjskich surowców. “Nie jesteśmy w stanie w ogóle pomagać Ukrainie, bo będziemy zajęci niepokojami społecznymi”

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy – pisze w czwartek kanadyjska prasa.

Berlin wskazywał na ryzyko wewnętrznych problemów Niemiec w razie wstrzymania dostaw gazu – podał w czwartek dziennik “The Globe and Mail”. “Kanadyjczycy powiedzieli – mamy bardzo wiele pytań, zaś my powiedzieliśmy – rozumiemy, ale jeśli nie otrzymamy turbiny, nie będziemy mieli więcej gazu, a wówczas nie będziemy w stanie w ogóle pomagać Ukrainie, bo będziemy zajęci niepokojami społecznymi” – mówiła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w cytowanym przez kanadyjski dziennik wywiadzie dla niemieckiego RND. Baerbock podkreśliła, że mówiła o scenariuszu, gdyby zabrakło gazu.

Ambasador Niemiec w Ottawie Sabine Sparwasser powiedziała “The Globe and Mail”, że Niemcy nie groziły Kanadzie wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy, ale Berlin ma obawy przed konsekwencjami braku gazu podczas zimy.Z kolei sekretarz prasowy kanadyjskiego ministra surowców naturalnych Keenan Nembhard potwierdził “The Globe and Mail”, że sprawy niemieckiej polityki krajowej były omawiane podczas negocjacji.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek, że od wielu miesięcy rozmawia z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o tym “w jaki sposób Kanada może być rozwiązaniem problemu”. “Są rzeczy, które próbujemy zrobić w krótkim terminie, w perspektywie najbliższej zimy” – mówił Trudeau podczas konferencji prasowej.

Scholtz będzie w sierpniu br. składał wizytę w Kanadzie, a według zapowiedzi biura prasowego premiera Kanady, energetyka będzie jednym z poruszanych tematów. Kanada ma możliwość zwiększenia produkcji ropy naftowej i gazu, by ułatwić Europie odejście od dostaw z Rosji – podawała kilka dni temu agencja The Canadian Press.

Naprawiane w Montrealu turbiny zostały po decyzji rządu Kanady z 9 lipca br. o wyjątkowym uchyleniu sankcji, przekazane Niemcom, by zapewnić ciągłość dostaw gazu. Agencja Reutera podała w czwartek, że pierwsza zwrócona turbina pozostaje cały czas „w tranzycie”, ponieważ dotychczas Rosja jej nie przyjęła. W czwartek Rosja wznowiła działanie Nord Stream 1 po przeglądzie technicznym, ale przesył gazu nadal jest ograniczony. Reuters cytował też niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka, że “czasami można odnieść wrażenie, że Rosja nie chce (turbiny) z powrotem”.

Źródło: (PAP) Autor: Z Toronto Anna Lach
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij