Najnowsze wiadomości ze świata

Niemcy pozostają największym eksporterem plastikowych odpadów w UE. Trują siebie, sąsiadów i… światowe oceany, bo tam trafiają ich śmieci

Niemcy są największym eksporterem plastikowych śmieci w UE – donosi portal tygodnika „Spiegel”. 8 czerwca przypada Światowy Dzień Oceanów.

W ubiegłym roku Niemcy wyekspediowały za granicę aż 745,1 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych – podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Wielkość eksportowanych odpadów tego typu spadła w ostatniej dekadzie o 51 proc. – głównie z powodu ograniczeń importowych w niektórych krajach azjatyckich.

Jednak Niemcy pozostają nadal największym eksporterem odpadów z tworzyw sztucznych w UE, najwięcej ich trafiło do Holandii, a następnie kolejno do Turcji i Polski – największych krajów kupujących.

Holandia prowadzi eksport odpadów za pośrednictwem swojego portu w Rotterdamie. W zestawieniu krajów UE Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem odpadów, za nim uplasowała się Belgia, która posiada znaczący port kontenerowy w Antwerpii.

Według badań, odpady z tworzyw sztucznych, w tym pochodzące z zachodnich krajów uprzemysłowionych, często trafiają do światowych oceanów i mocno zanieczyszczają środowisko – podkreślił „Spiegel”.

Federalny Urząd Statystyczny zaprezentował powyższe dane z okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów.

Źródło: (PAP) Autor: mszu/ kgod/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij