Najnowsze wiadomości ze świata

Niemcy pomogą nam w razie wojny? Szokujące wyniki sondażu

Wygląda na to, że w razie wojny nie mamy co liczyć na naszego zachodniego sąsiada. Najnowszy sondaż pokazał, że mniej niż połowa obywateli tego kraju popiera pomoc w ramach art. 5 NATO.

Niemcy wstąpiły do NATO już w 1955 roku, Polska dołączyła do niego w 1999. Kluczowe dla funkcjonowania Sojuszu jest istnienie art. 5, który stwierdza, że członkowie NATO potraktują atak na jedno z państw członkowskich jako atak na wszystkich – i udzielą niezbędnej pomocy, łącznie z użyciem własnych sił zbrojnych.

Wygląda jednak na to, że Niemcom ten obowiązek wcale się nie podoba. Najnowszy sondaż Instytutu Allensbacha, wykonany na zlecenie gazety Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung wykazał, że zaledwie 45% obywateli RFN popiera wzajemną pomoc militarną w ramach NATO. Przeciw było 35%, a 20% respondentów nie miało w tej sprawie zdania.

Co ciekawe w wynikach sondażu wyraźnie widać podział na wschodnie i zachodnie Niemcy. W dawnym NRD pomocy militarnej dla zaatakowanego sojusznika sprzeciwia się aż 49% pytanych, a za nią opowiada się 30%. W Niemczech zachodnich proporcje są odwrotne – za jest 48%, przeciwko 32%.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij