Najnowsze wiadomości ze świata

Niemcy domagają się zaostrzenia lockdownu. 61 procent społeczeństwa chciałaby utrzymania bądź zwiększenia ograniczeń

40 proc. osób opowiedziało się za zaostrzeniem istniejących środków w celu powstrzymania pandemii Covid-19 w Niemczech, a 21 proc. jest za utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń – wynika z sondażu instytutu badań opinii YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowej dpa.

Tylko 13 proc. chciałoby zaprzestania lockdownu, a 17 proc. jego złagodzenia.Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawia we wtorek z premierami krajów związkowych na temat dalszego przedłużenia twardego lockdownu, który wprowadzono w połowie grudnia, zamykając większość sklepów, hoteli i restauracji, a także szkół i przedszkoli. Ponadto możliwe są kolejne obostrzenia, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się w Niemczech wysoce zaraźliwych mutacji wirusa.

Omawiane są np. nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, godziny policyjnej i rozszerzenie wymogu posiadania maseczek. Akceptacja dla takich środków jest stosunkowo wysoka.

W ankiecie 70 proc. uczestników opowiedziało się za zobowiązaniem firm do umożliwienia pracy z domu w czasie lockdownu. 56 proc. jest za godziną policyjną, a 36 proc. jest jej przeciwnych.

Od poniedziałku w autobusach, pociągach i sklepach w Bawarii należy nosić maseczki typu FFP2, które szczególnie dobrze chronią przed przenoszeniem wirusa. 60 proc. popiera rozszerzenie tego środka zapobiegawczego na całe Niemcy, a 36 proc. również jest za tym, ale pod warunkiem, że maski będą dla wszystkich bezpłatne.

40 proc. respondentów opowiada się za utrzymaniem zamknięcia szkół, zaś 37 proc. uważa, że nauczanie bezpośrednie powinno być ponownie możliwe z ograniczeniami. 16 proc. jest za normalizacją działalności szkół.

43 proc. pytanych jest przeciwnych ograniczaniu ruchu autobusów i pociągów, a 39 proc. jest za tym rozwiązaniem. Tylko 10 proc. badanych jest za całkowitym zawieszeniem lokalnego transportu publicznego.

 

 

Źródło: PAP Autor: Berenika Lemańczyk z Berlina/bml/ cyk/ ap/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij