Niemieccy socjaliści chcą zrównać akcyzę na tzw. „nowatorskie wyroby tytoniowe” z akcyzą na papierosy Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Niemieccy socjaliści chcą zrównać akcyzę na tzw. „nowatorskie wyroby tytoniowe” z akcyzą na papierosy

W Polsce trwa parlamentarna i społeczna debata na temat akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli m.in. coraz popularniejsze w naszym kraju podgrzewacze tytoniu. Zwolennicy podniesienia akcyzy argumentują, że w Polsce mamy najniższą nominalną stawkę na tego typu produkty. Przeciwnicy zwiększenia daniny przekonują, że konieczne są stosowne regulacje na poziomie europejskim. Tymczasem w Niemczech rząd federalny proponuje akcyzę na  tytoń do podgrzewania na takim samym poziomie, jak dla tradycyjnych papierosów.

Ustawa  autorstwa niemieckiego ministerstwa finansów zakłada, że produkty nowatorskie, używające podgrzewanego tytoniu, mają od 1 stycznia 2022 r. zostać opodatkowane tak, jak tradycyjne papierosy. U jej podstaw leżu założenie, że obie kategorie (tradycyjna i nowatorska, czyli tytoń do podgrzewania) mają taką sama funkcję, czyli dostarczanie organizmowi nikotyny.

„Zgodnie z § 2 ust. 5 zmienionej ustawy, podatek na te wyroby wyniesie nie mniej niż akcyza należna od papierosów, przy czym jedna sztuka wyrobu jest uznawana za jeden papieros. Przepis ten przewiduje szczególny mechanizm wyliczenia akcyzy, zapobiegający manipulowaniu wagą wyrobów nowatorskich lub też ich liczbą. Stawka dla papierosów to od 1 stycznia 2022 10,07 Eurocenta za sztukę + 21,64 ceny detalicznej, co najmniej 22,039 Eurocenta na sztukę. Stawka dla tytoniu do fajek od 1 stycznia 2022 to 15,66 EUR za kilogram + 13,13 procent ceny detalicznej” – stwierdza projekt niemieckiego ministerstwa finansów.

Niemiecki ustawodawca podkreśla, że znaczenie wyrobów nowatorskich w Niemczech znacznie i stale rośnie. Opodatkowanie substancji zawierających nikotynę ma – zdaniem niemieckich władz – na celu osiągnięcie istotnych celów, wśród których wymienione zostały m.in. przestrzeganie równości podatkowej oraz osiągnięcie dodatkowych wpływów budżetowych. Nawet tak wysoki podatek nie spowoduje według szacunków niemieckich załamania rynku tytoniu do podgrzewania. Niemieckie ministerstwo zakłada, że wpływy z podatku od tytoniu do podgrzewania będą rosły w tempie ok. 10 proc. rocznie.

Średni poziom akcyzy na paczkę produktów podgrzewanych w Europie wynosi 0,90 Euro, a na paczkę papierosów 3,20 euro – oznacza to, że wysokość akcyzy na paczkę podgrzewanego tytoniu wynosi średnio w UE 28,1% akcyzy na papierosy tradycyjne. W Polsce poziom akcyzy na podgrzewany tytoń to tylko 20,2% akcyzy na zwykłe papierosy (10 pkt. proc. poniżej średniej UE).

Źródło: KK Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij