Najnowsze wiadomości ze świata

Czarny niedźwiedź uderza w pysk Kubusia Puchatka. O co chodzi w grafice, która stała się wiralem w sieci?

Tajwańczycy masowo wykupują naszywki przedstawiające czarnego niedźwiedzia tajwańskiego, symbol Tajwanu, uderzającego w pysk Kubusia Puchatka – postaci, do której porównywany jest w mediach przywódca Chin Xi Jinping – podał we wtorek serwis CNN.

Naszywka jest “symbolem oporu wyspy wobec chińskich manewrów wojskowych” – skomentował CNN. W sobotę ChRL rozpoczęła kilkudniowe ćwiczenia wokół Tajwanu.https://twitter.com/AFP/status/1645697832958173184

W internetowych memach fikcyjna postać Kubusia Puchatka stworzona przez brytyjskiego pisarza A.A. Milne’a jest porównywana do prezydenta Chin, czemu starają się przeciwdziałać chińscy cenzorzy. Zagrożony wyginięciem niedźwiedź tajwański, podgatunek niedźwiedzia himalajskiego, jest z kolei symbolem tajwańskiej tożsamości, odrębnej od chińskiej.

Alec Hsu, autor projektu naszywki, sprzedaje ją w swoim sklepie od zeszłego roku. Nagły wzrost sprzedaży zaobserwował jednak dopiero w tę sobotę, po tym jak tajwańska wojskowa agencja informacyjna opublikowała zdjęcie pilota myśliwca, który miał ją przyszytą do rękawa.

Tajwańskie siły lotnicze przekazały Reutersowi, że chociaż “nie zachęcają szczególnie” swoich pilotów do noszenia naszywki, która nie stanowi części munduru, “pozostaną otwarte” na jakiekolwiek działania, które miałyby na celu wzmocnienie morale żołnierzy.

Wizerunek naszywki przedstawiającej brutalnie potraktowanego Kubusia Puchatka nie przedostał się dotychczas do chińskich mediów społecznościowych.

Źródło: (PAP) Autor: kjm/ mms/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij