Najnowsze wiadomości ze świata

Niedźwiedź grasował przed szkołą. W budynku przebywało kilkuset uczniów

Służby bezpieczeństwa Rumunii zastrzeliły w piątek niedźwiedzia, który wszedł na teren liceum zawodowego im. Jozsefa Venczela w mieście Miercurea Ciuc, w środkowej części kraju. Przed zabiciem misia podjęto nieudaną próbę chwilowego uśpienia go.

Dyrekcja liceum, jak sprecyzował zastępca burmistrza Bors Bela, wzywając policję utrzymywała, że niedźwiedź, który wdrapał się na jedno z drzew zachowuje się spokojnie. Tymczasem po pojawieniu się ekipy, która próbowała chwilowo uśpić zwierzę, stało się ono agresywne.

“Niestety zastrzelenie niedźwiedzia było najbezpieczniejszą opcją, w sytuacji kiedy znajdował się on zaledwie 30 m od wejścia do budynku szkoły, w której przebywało kilkuset uczniów” – wyjaśnił Bela.

Władze kilku rumuńskich gmin apelowały w ostatnich miesiącach o zwiększenie przez rząd Marcela Ciolacu liczby rocznych odstrzałów niedźwiedzi.

W czwartek podczas posiedzenia rządu minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Mircea Fechet powiedział, że podwyższenie limitów dotyczących odstrzału jest spodziewane nie tylko w przypadku niedźwiedzi, ale również szakali, wilków i dzików, których populacje znacząco zwiększyły się w Rumunii w ciągu ostatniego roku. Dodał, że coraz bardziej zagrażają one bezpieczeństwu ludzi i hodowanych przez nich zwierząt.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij