Najnowsze wiadomości z kraju

Niedzielski: Optymistyczny wariant zakłada szczepienia co dwa lata

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w Radiu Plus o to na jaki czas szczepionka uodporni nas na koronawirusa mówił „To jest duży znak zapytania. Na razie zakładamy, że ta odporność w optymistycznym scenariuszu mówimy o dwóch latach. Z drugiej strony jest scenariusz według którego dokonuje się taka mutacja, która wychodzi poza zakres oddziaływania szczepienia i wtedy na takiej zasadzie jak z grypą trzeba by było się szczepić co rok (…) Myślę, że dwa lata też jest takim okresem, ze zachorowania na koronawirusa, jeżeli szczepienie byłoby skutecznie przeprowadzone populacyjnie, mogłoby już nie stanowić problemu.”

Przedstawiony w listopadzie plan walki z pandemią jest aktualny

Minister zdrowia był też pytany w Sednie Sprawy czy rząd ciągle kieruje się planem luzowania obostrzeń przy określonej średniej liczbie zakażeń z ostatnich 7 dni „To jest jak najbardziej aktualne. Funkcją tego planu jest podanie orientacyjnego sposobu podejmowania decyzji.

-(Radio Plus) Średnia z ostatnich siedmiu dni, uwzględniając dzisiejszy wynik (5600), spada poniżej 9400 co oznacza, że cała Polska powinna znaleźć się w żółtej strefie…

-(AN) Według tego planu, który był rzeczywiście nakreślony w listopadzie, jeżelibyśmy się ograniczyli w naszej analizie tylko i wyłącznie do tego jednego parametru, to rzeczywiście taka decyzja by była podejmowana. Natomiast jesteśmy teraz w sytuacji, gdzie musimy uwzględnić inne informacje – dotyczące tego, co się dzieje w otoczeniu, bo trudno przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zajętej rozpędzającą się pandemią Europy.

-(Radio Plus) Czyli dane z Europy są kluczowe dla rządu przy podjęciu decyzji o utrzymaniu obostrzeń? którym kieruje się rząd utrzymując obostrzenia.

-(AN) Musimy brać pod uwagę, że jest taki element, którego nie można zlekceważyć. Ograniczenie się do liczby dziennych zakażeń, a lekceważenie tak ważnej informacji byłoby nieracjonalne.”

Poniżej link do pełnej wersji audio i wideo wywiadu:

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij