Najnowsze wiadomości z kraju

Niecodzienny widok w Tatrach. Turyści wszystko nagrali

Rysica prowadząca młode – to niecodzienny widok, który jednak udało się uwiecznić turystom wędrującym przez Dolinę Kościeliską. Tatrzański Park Narodowy podkreśla, że takie obserwacje są niezwykle rzadkie.

Nagranie z Doliny Kościeliskiej wykonane przez turystów opublikowano w mediach społecznościowych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Widać na nim rysicę, prowadzącą swoje młode. TPN nie ukrywa, że jest to niezwykle rzadki widok. Po pierwsze – jak wskazano w komunikacie – w Tatrach żyje zaledwie kilka osobników tego gatunku. Po drugie, największą aktywność przedstawiciele tego gatunku wykazują nocą.

Tatrzański Park Narodowy wyjaśnił, że rysie prowadzą samotny tryb życia, a ich siedliskami są rozległe terytoria łowieckie.

Żyją głównie w lasach, ale czasami wśród turni polują na kozice, a na halach na świstaki. Ich ulubioną zdobyczą są jednak sarny. Nie gardzą jednak gryzoniami, a nawet płazami. Są całkowicie mięsożerne – przekazano w komunikacie.

Przedstawiciele Parku tłumaczą również, jak odróżnić rysia od kota domowego. Zwracają przy tym uwagę na przewagę pierwszego gatunku pod względem rozmiarów, który osiąga średnio 25 kg. Rysie mają krótki ogon zakończony czarną końcówką, a na końcach trójkątnych uszu znajdują się pędzelki długich włosów.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Instagram/TPN Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij