Najnowsze wiadomości ze świata

Nie żyje Silvio Berlusconi, włoski polityk i skandalista

W wieku 86 lat zmarł były premier Włoch Silvio Berlusconi. Był znany z licznych skandali i przyjaźni z Putinem.

Berlusconi urodził się w 1936 roku w Mediolanie, w rodzinie z klasy średniej. Zaczął karierę w branży budowlanej. W 1973 roku założył telewizję kablową TeleMilano, która ostatecznie rozrosła się w największe we Włoszech prywatne imperium medialne. W jego skład wchodziła ogólnokrajowa sieć lokalnych telewizji, przez którą oskarżono go o łamanie państwowego monopolu. Przez wiele lat był również właścicielem klubu piłkarskiego AC Milan, a w 2018 roku kupił AC Monzę. Od końca lat siedemdziesiątych był także członkiem loży masońskiej P2.
W 1993 roku Berlusconi założył swoją partię, Forza Italia. Większość mainstreamowych partii była wtedy w kryzysie z powodu oskarżeń korupcyjnych wobec ich liderów i wszyscy spodziewali się zwycięstwa komunistów. Dzięki kampanii w jego mediach partia Berlusconiego niespodziewanie wygrała, a on sam został premierem – po raz pierwszy w historii Włoch stanowisko to objęła osoba bez doświadczenia politycznego. Jego pierwszy rząd przetrwał tylko 9 miesięcy, ale był premierem także w latach 2001-2006 i 2008-2011. W 2019 został europosłem, a w ostatnich wyborach senatorem. Deklarował się jako umiarkowany liberał, a media ochrzciły jego politykę „berlusconizmem”.

Berlusconi był znany z licznych skandali. Był m.in. oskarżany o bliskie związki z sycylijską mafią. Był też znany z zamiłowania do młodych kobiet. W 2013 roku sąd skazał go na siedem lat więzienia za skorzystanie z usług nieletniej marokańskiej prostytutki o imieniu Ruby, ale został uniewinniony po apelacji. Do legendy przeszły też organizowane przez niego seks-imprezy, które nazywał „bunga bunga”, ale on sam twierdził, że nie działo się na nich nic niestosownego. Był też ponad 20 razy oskarżany o korupcję, a raz skazano go za defraudację i przestępstwa podatkowe.

Polityk był też znany ze swojej zażyłości z Putinem. Poznał go na szczycie G8 w Genui w 2001 roku. Wielokrotnie spotykali się prywatnie w Rosji i we Włoszech. W 2015 roku udali się wspólnie na Krym, gdzie wypili butelkę wina za 150 tysięcy dolarów. Także ich ówczesne żony przyjaźniły się ze sobą. Mimo tego jego partia weszła w skład nowego rządu Włoch, którego głową jest znana z twardej postawy wobec Rosji Georgia Meloni.

W ostatnich latach Berlusconi znacznie podupadł na zdrowiu. Zdiagnozowano u niego raka prostaty i białaczkę, przeszedł operację serca, a w 2020 roku złapał COVID. Włoskie media donoszą, że zmarł w szpitalu San Rafaelle w Mediolanie. Spędził tam wcześniej kilka tygodni z powodu infekcji płuc powiązanej z białaczką.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Interia Autor: WM
Fot. PAP/EPA/PASQUALE BOVE

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij