Najnowsze wiadomości z kraju

Nie żyje profesor Witold Kieżun, bohater Powstania Warszawskiego

W wieku 99 lat zmarł profesor Witold Kieżun. Był weteranem Powstania Warszawskiego i uznanym ekonomistą.

Witold Kieżun urodził się w 1922 roku w Wilnie w rodzinie lekarzy, po śmierci ojca w 1931 roku przeniósł się z matką do Warszawy. W 1939 roku zdał maturę. W okresie okupacji zarabiał na życie jako szklarz, zajmował się również rozprowadzaniem podziemnej prasy. Równocześnie uzupełniał wykształcenie na tajnych kompletach zdobywając dyplom technika-inżyniera budowy maszyn, po którym rozpoczął studia prawnicze.

Kieżun służył w Komendzie Głównej AK, Zgrupowaniu Pułku Baszta, batalionie „Karpaty”, kompanii łączności K-4, w 1944 roku został przeniesiony do batalionu „Gustaw” NOW-AK. W Powstaniu Warszawskim walczył w stopniu kaprala podchorążego pod ps. Wypad. Był członkiem oddziału do zadań specjalnych Harnaś. Podczas zwycięskiego szturmu na Pocztę Główną samodzielnie wziął do niewoli 14 Niemców, zdobywając przy okazji RKM, 14 karabinów i 2 tysiące sztuk amunicji. Za swoją walkę został odznaczony Krzyżem Walecznych i Virtutti Militari, awansowano go również do stopnia podporucznika.

Po powstaniu udało mu się uciec z transportu do obozu jenieckiego i przedostać do Krakowa, gdzie nawiązał kontakt z tamtejszą AK. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD i poddany brutalnemu przesłuchaniu, na którym nie zdradził żadnych nazwisk. Trafił do łagru, gdzie przeszedł szereg poważnych chorób i cudem uszedł z życiem. Wrócił do Polski po amnestii w 1946 roku, ale szybko wpadł w łapy UB i był przez nich więziony w Złotowie.

Po wyjściu na wolność ukończył w 1949 roku studia prawnicze. Znalazł pracę w Narodowym Banku Polskim. W 1964 roku uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki a w 1969 roku habilitował się. Zajmował szereg stanowisk akademickich i w 1975 roku uzyskał tyuł naukowy profesora.
W 1980 roku udało mu się wyjechać za granicę. Wykładał między innymi na Temple University w Filadelfii i na uniwersytecie w Montrealu, pomagał również w tworzeniu nowoczesnej administracji w Burundi. W 2007 roku otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Z okazji 70 rocznicy PW Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z jego podobizną.

O śmierci profesora Kieżuna poinformował twitterowy profil Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij