Najnowsze wiadomości z kraju

Nie żyje Papcio Chmiel

W wieku 97 lat zmarł Tadeusz „Papcio Chmiel” Chmielewski. Jego komiksy o Tytusie, Romku i A’Tomku zdobyły w Polsce ogromną popularność.

Papcio Chmiel urodził się w 1923 roku w Warszawie. Podczas wojny wstąpił do AK, gdzie przybrał pseudonim Jupiter, w jego mieszkaniu odbywały się tajne spotkania, walczył też w powstaniu. Po wojnie zamieszkał w Łodzi, gdzie pracował jako kreślarz w zakładach włókienniczych a następnie został powołany do wojska.

Po powrocie do cywila w 1947 roku zatrudnił się jako rysownik w „Świecie Przygód”, a potem w „Świecie Młodych”. Trzy lata później dostał się na studia na wydziale grafiki warszawskiej ASP, które skończył w 1956.

Rok później ukazał się pierwszy odcinek komiksu o Tytusie. Jego fabuła opowiadała o dwóch chłopcach, Romku i A’Tomku – w późniejszych odcinkach na skutek nacisków Wydawnictwa Harcerskiego zostali harcerzami – którzy próbują uczłowieczyć inteligentnego szympansa Tytusa de Zoo. Jego komiks błyskawicznie zaczął zdobywać popularność i kiedy w 1966 Wydawnictwo Harcerskie „Horyzonty” wydało pierwszą z tzw. Ksiąg sprzedała się w nakładzie aż 660 tysięcy egzemplarzy. Ostatecznie w tej serii ukazało się 31 Ksiąg i osiem Ksiąg Zbiorczych. Ostatnia została wydana w 2019 roku.

Papcio Chmiel otrzymał wiele odznaczeń, między innymi Order Uśmiechu (2005), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Zasiadał też w Komitecie Honorowego Poparcia PiS.

Legendarny rysownik zmarł wczoraj w nocy. O jego śmierci poinformował Piotr Kasiński, organizator Festiwalu Komiksu w Łodzi. „Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na jego komiksach, kończy się jakaś epoka” – skomentował prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij