Najnowsze wiadomości ze świata

Nie żyje kolejny więzień polityczny Łukaszenki

Centrum Praw Człowieka Wiasna przekazało smutną informację o śmierci kolejnego więźnia politycznego reżimu Łukaszneki. W wieku 50-lat zmarł Wadzim Chraśko, który w kolonii karnej przebywał za przekazanie kilku darowizn.

Największa organizacja obrony praw człowieka na Białorusi przekazała, że 50-letni Wadzim Chraśko został skazany na trzy lata kolonii karnej za kilka darowizn, mimo że był ciężko chory. Podkreślono, że to kolejna śmierć więźnia politycznego na Białorusi. Centrum Praw Człowieka Wiasna przypomniało, że wcześniej zmarły trzy osoby, które przebywały w więzieniu ze względów politycznych.

Jak wyjaśniono, 50-latek zmarł w nocy z 8 na 9 stycznia. Jednak obrońcy praw człowieka dowiedzieli się o tym dopiero w sobotę rano. Oficjalną przyczyną śmierci było zapalenie płuc. Zdaniem aktywistów, przebywający w kolonii karnej nr 3 w Witebsku Chraśko, był chory. Pomocy udzielono mu, gdy nie było już szans na ratunek.

Wadzim Chraśko trafił do aresztu śledczego nr 1 w Mińsku w kwietniu 2023 roku. W sierpniu reżim Łukaszenki skazał go za „finansowanie działalności ekstremistycznego ugrupowania”. W listopadzie tego samego roku białoruskie MSW umieściło go na liście ekstremistów. 50-latek składał apelację do Sądu Najwyższego, który jednak nie zmienił wyroku.

Centrum Prawo Człowieka informuje, że podobnie jak Chraśko, karane są inne osoby wpłacające darowizny na pomoc osobom represjonowanym i organizacjom pozarządowym, które zostały uznane przez władze za ekstremistyczne.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij