W wieku 98 lat zmarł Karol Tendera, więzień obozu w Oświęcimiu. W ostatnich latach walczył o prawdę historyczną o odpowiedzialności Niemców za Holokaust.
Urodzony w 1921 roku Tendera trafił do obozu Auschwitz 5 lutego 1943 roku. Rok później przeniesiono go do obozu Flossenburg w czeskich Litomierzycach, gdzie doczekał wyzwolenia.
Od lat walczył o prawdę historyczna o tym, kto był sprawcą Holokaustu. „Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy” – powiedział – „Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii”.
Tendera był m.in. autorem książki „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945”, współpracował też z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Brał udział w wielu spotkaniach edukacyjnych, podczas których ostrzegał przed narodowym socjalizmem i prezentował swoje doświadczenia w niemieckich obozach.
Odszedł Pan Karol Tendera. Był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz o numerze 100430. Do ostatnich chwil swojego życia niezłomnie walczył o prawdę historyczną i zwyciężał. Więzień czasów wojny, Bohater naszych czasów. Cześć Jego pamięci! RiP
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) October 1, 2019
Tendera zasłynął w ostatnich latach swoją walką sądową z niemiecką państwową telewizją ZDF, która w 2013 roku posłużyła się określeniem „Polskie obozy zagłady”. Tendera dożył zwycięstwa w tej sprawie – kilka dni temu prawnicy telewizji wycofali skargę kasacyjną od wyroku, który nakazał ZDF publiczne przeprosiny.