Najnowsze wiadomości z kraju

Nie żyje Ernest Bryll. Znany poeta i autor piosenek miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł znany poeta Ernest Bryll. Oprócz wierszy pisał też teksty piosenek.

Bryll urodził się w 1935 roku, wychowywał się w Komorowie Starym i Gdyni. Ukończył wydział filologi polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Chciał zostać dziennikarzem, ale uniemożliwił mu to fakt, że miał ojca w AK. Zatrudnił się więc w elektrowni nr 11 w gdyńskim porcie i w Stoczni im. Komuny Paryskiej.

Pierwszy tomik jego wierszy, Wigilie Wariata, wydano w 1958 roku. W 1963 roku wydał Studium, swoją pierwszą prozę, a od 1967 roku pisał też dramaty. W 1969 roku zadebiutował jako tłumacz, przekładając Spadające Gwiazdy Otii Ioselianiego. W latach 1963-67 był kierownikiem literackim w Teatrze Telewizji, przez rok zarządzał zespołem filmowym Kamera, a następnie został kierownikiem w Teatrze Polskim w Warszawie i dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Bryll był także autorem licznych tekstów piosenek. Jego teksty śpiewali m.in. Myslovitz, Skaldowie, Dwa plus Jeden, Michał Bajor, Halina Frąckowiak, Jerzy Połomski czy Krystyna Prońko. W 1968 roku założył z Markiem Sartem własny zespół. Od 2012 roku był pracownikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w latach 2012-2018 kierownikiem działu literackiego. Zaliczył także epizod w dyplomacji – w latach 1991-95 był ambasadorem RP w Irlandii.

Bryll był żonaty z Małgorzatą, miał z nią dwójkę dzieci. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: WM
Fot. Mariusz Kubik CC BY-SA 2.0
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij