Najnowsze wiadomości z kraju

Nie żyje dr Wanda Połtawska. Była przyjaciółką św. Jana Pawła II

Nie żyje Wanda Połtawska. Przyjaciółka św. JP II miała niemal 102 lata.

Połtawska urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Przed wojną wstąpiła do harcerstwa. Po jej wybuchu zajęła się działalnością konspiracyjną, jako łączniczka. 17 lutego 1941 roku wraz z koleżankami aresztowało ją Gestapo. Była przesłuchiwana i torturowana, a 21 września trafiła do obozu Ravensbruck z zaocznym wyrokiem śmierci. Tam padła ofiarą eksperymentów medycznych, m.in. w wykonaniu Karla Gebhardta, prezesa niemieckiego Czerwonego Krzyża. Przed końcem wojny przewieziono ją do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia.

Po wojnie ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, została psychiatrą. W latach 1955-1997 wykładała medycynę pastoralną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Zorganizowała w 1967 roku Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, którym kierowała przez 33 lata, została też profesorem. W latach 81-84 wykładała na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Walka o pamięć

Podczas swojej pracy badała m.in. Karola Kota, seryjnego mordercę zwanego „Wampirem z Krakowa”, który wtedy nie był jeszcze w ścisłym kręgu podejrzanych. Prowadziła też badania tzw. dzieci oświęcimskich – osób, które jako dzieci trafiły do niemieckiego obozu w Oświęcimiu.
Doktor Połtawska była też społecznikiem. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1995 zaangażowała się w akcję upamiętnienia specjalną tablicą więźniarek Ravensbruck i ofiar niemieckich lekarzy. Niemcy nie zgadzali się na jej umieszczenie, ale po roku musiały ustąpić. Była też aktywistką antyaborcyjną.

Dziś Połtawska jest najbardziej znana ze swojej przyjaźni z św. JPII. Nie wiadomo, gdzie i kiedy poznała przyszłego świętego. Tomasz Krzyżak, autor jej biografii, podejrzewa, że stało się to w 1953 roku. Zachowała się też korespondencja JPII z innym przyszłym świętym, Ojcem Pio, w której ówczesny arcybiskup prosi go o modlitwę o uleczenie jej z choroby nowotworowej i dziękuje mu później za skuteczną interwencję. Jej korespondencja z JPII była ważnym dowodem w procesie beatyfikacyjnym. To właśnie ona poinformowała go także o sprawie arcybiskupa Paetza.

Nie żyje Wanda Połtawska

O tym, że nie żyje Wanda Połtawska, poinformował rzecznik kurii krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij