Nie żyje Cormac McCarthy. Jego książkami zaczytywał się cały świat Rozrywka

Nie żyje Cormac McCarthy. Jego książkami zaczytywał się cały świat

W wieku 89 lat zmarł słynny pisarz Cormac McCarthy. Już za życia uznawano go za klasyka.

McCarthy urodził się w 1993 roku w Providence w stanie Rhode Island, w rodzinie irlandzkich katolików, ale dzieciństwo spędził w Tennessee. Pisarstwem zainteresował się na studiach, kiedy jeden z profesorów poprosił go o korektę 18-wiecznych esejów do jednego z podręczników. W 1953 roku rzucił jednak edukację i wstąpił do sił powietrznych. Stacjonując na Alascę, zabijał nudę czytaniem książek. Po powrocie na studia napisał dwa opowiadania, które przyniosły mu pierwsze nagrody. W 1959 znów rzucił studia.

Pisarz zamieszkał w chacie bez wody i ogrzewania w pobliżu gór Great Smoky Mountains. Wkróce potem rozwiódł się z pierwszą żoną – odeszła, gdy poprosił ją, żeby znalazła sobie pracę, aby mógł zając się karierą pisarską. Jego pierwsza powieść, Strażnik Sadu, miała premierę w 1965 roku i spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród krytyków. W tym samym roku, dzięki pieniądzom ze stypendium, wyruszył do Europy. Na pokładzie liniowca poznał swoja drugą żonę. Drugą powieść, W Ciemność, napisał na Ibizie i wydał po powrocie do USA. Mimo relatywnego sukcesu jego rodzina żyła w skrajnej biedzie, w wyremontowanej stodole. W końcu jego druga żona nie wytrzymała i też odeszła. W 1985 napisał Krwawy Południk, której akcja osadzona była na dzikim zachodzie. Książka zszokowała krytyków drastycznymi scenami przemocy. Początkowo jej recenzje nie były zbyt przychylne, ale dzisiaj jest uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych powieści amerykańskich.

Żadna z jego dotychczasowych powieści nie sprzedała się w nakładzie większym niż 5 tysięcy sztuk, a on sam nadal żył w skrajnej biedzie. Zmieniło się to dopiero w 1992 roku, kiedy wydał Rącze Konie. Tym razem książka zachwyciła nie tylko krytyków, ale także czytelników, sprzedano 190 tysięcy jej kopi w pół roku. Dwie pozostałe części tej trylogii również były bestsellerami. Następnie McCarthy zaczął pisać scenariusz filmu – westernu, którego akcja toczy się w latach osiemdziesiątych. Ostatecznie przekształcił go w powieść, którą zatytułował To nie jest kraj dla starych ludzi i wydał w 2005 roku. Dwa lata później bracia Coen zekranizowali ją i dostali za to cztery Oscary i ponad 75 innych nagród.

Jego następna powieść, Droga, opowiadała o podróży z synem przez postapokaliptyczne USA, wiele dialogów w niej było zapisem autentycznych rozmów z jego synem. Powieść dostała w 2006 roku Nagrodę Pulitzera, a w 2009 roku powstała jej ekranizacja. Oprah Winfrey wybrała ją do swojego klubu książki, przez co McCarthy zgodził się na pierwszy w życiu wywiad w telewizji. To była jego ostatnia powieść – chociaż wielu krytyków uważa, że wydana w 2006 roku Sunset Limited ma więcej wspólnego z powieścią niż z dramatem. W 2022 roku wydano dwie powieści, Pasażer i Stella Maris, które stworzył wcześniej.

McCarthy zmarł w swoim domu z przyczyn naturalnych. Informacje o jego śmierci zostały potwierdzone przez jego syna Johna. Dzisiaj uznawany jest powszechnie za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij