Nie pasował do narracji. Amazon usunął film o czarnoskórym sędzim Rozrywka

Nie pasował do narracji. Amazon usunął film o czarnoskórym sędzim

Amazon z okazji Miesiąca Czarnej Historii usunął z oferty film o czarnoskórym sędzim SCOTUS. Wiele osób podejrzewa, że nie spodobały się im jego prawicowe poglądy.

Miesiąc Czarnej Historii (ang. Black History Month) trwa w USA od 1 lutego do 1 marca. W jego trakcie wiele instytucji, takich jak muzea czy uczelnie, przygotowuje specjalne ekspozycje czy wykłady dotyczące historii czarnoskórych w USA. Wiele mediów czy korporacji też bierze w nim udział. Amazon nie jest tutaj wyjątkiem – z okazji BHM utworzyli nawet specjalną stronę na swoim serwisie streamingowym Prime, na której przez cztery tygodnie publikowali materiały dotyczące tego tematu.

Internauci zauważyli jednak, że z tego serwisu zniknął materiał poświęcony jednemu z najsłynniejszych czarnoskórych w USA, sędziemu Clarence Thomasowi. Thomas jest drugim ogółem i jedynym żyjącym sędzią Sądu Najwyższego. Poświęcony mu dokument nosił tytuł Stworzeni równymi: Clarence Thomas we Własnych Słowach. Stworzyła go publiczna telewizja PBS i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i widzów. Widzowie Amazon Prime jednak go nie obejrzą – nadal jest dostępny w katalogu, ale wchodząc w niego użytkownicy dostają komunikat, że „to wideo jest niedostępne w twojej lokalizacji” – niezależnie od tego z jakiej lokalizacji się łączą. Reżyser tego filmu Michael Pack powiedział portalowi The Blaze, że film został usunięty bez wyjaśnienia już 8 lutego.

Wiele osób uważa, że dokument ten zniknął gdyż jego treść nie pasowała do lewicowej narracji o murzynach. Thomas urodził się w biednej rozbitej rodzinie w Georgii, która w latach 50tych była uznawana za najbardziej rasistowski stan w USA. Jako młody chłopiec, po pożarze ich domu, zamieszkał na farmie dziadków i całymi dniami musiał pracować w polu. Wspominał potem, że nauczyło go to szacunku do ciężkiej pracy i polegania na sobie. Mimo biedy udało mu się zdobyć wykształcenie. Początkowo kształcił się w seminarium aby zostać księdzem, ale na przeszkodzie stanęła fascynacja marksizmem i rasistowskim ruchem czarnego separatyzmu. Thomas szybko się z niej wyleczył i dokończył edukację, ostatecznie robiąc w 1974 roku doktorat z prawa na uniwersytecie Yale.

Thomas rozpoczął karierę prawniczą jako asystent prokuratora generalnego Missouri, którym był wtedy późniejszy senator John Danforth. W 1979 przeprowadził się do Waszyngtonu aby pracować dla niego dalej. Dwa lata później dołączył do administracji Ronalda Reagana, początkowo jako asystent sekretarza w Departamencie Edukacji a później jako szef EEOC – organizacji walczącej z dyskryminacją na rynku pracy. Prezydent George H. Bush nominował go na stanowisko sędziego federalnego, a po śmierci pierwszego czarnoskórego sędziego SCOTUS Thyrgooda Marshalla do Sądu Najwyższego.

Bushowi zarzucano wtedy, że wybrał go tylko dlatego, że jest czarny i chciał w ten sposób zdobyć polityczne punkty u czarnoskórych wyborców. Thomas okazał się jednak bardzo kompetentnym sędzią, branżowy portal SCOTUSBlog nazwał go nawet „naszym najwspanialszym sędzią”. Dał się również poznać jako najbardziej konserwatywny sędzia w obecnym SCOTUSie. W swoich wyrokach zwykle stawał po stronie wolności słowa i religii, prawa do posiadania broni czy przeciwko aborcji.

Amazon w przeszłości też usuwał filmy dokumentalne ze swojej platformy, zwykle bez słowa wyjaśnienia. Usunięcie jednak dokumentu o kimś takim w środku BHM wzbudziło jednak podejrzenia, że nie chodzi o zwolnienie miejsca na serwerach. Tym bardziej, że nadal dostępne są na tej platformie dokumenty o Marshalu, który jest ikoną amerykańskiej lewicy. Można na niej obejrzeć również dwa dokumenty o Anicie Hill. Hill w trakcie przesłuchań Thomasa przed Senatem oskarżyła go o molestowanie seksualne. Nie przedstawiła na to oczywiście żadnych dowodów a wiele osób zauważyło, że w jej zeznaniach znalazły się błędy logiczne. Nie przeszkodziło to Thomasowi w zostaniu sędzią SCOTUS, a dziś powszechnie uważa się, że jej oskarżenia były motywowane politycznie.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Thomas padł ofiarą cenzury. W 2016 roku otwarto należące do Instytutu Smithsonian Narodowe Muzeum Afroamerykańskiej Historii. Sędzia Thomas znalazł się na wystawie tylko w kontekście oskarżeń Hill. Dopiero w 2017 pojawiła się tam tabliczka z jego krótką biografią, nieporównywalnie więcej miejsca poświęcono jego czarnoskóremu poprzednikowi. Grupa czarnych polityków wysłała w tej sprawie nawet list protestacyjny do władz muzeum, ale nie przyniósł on jak na razie skutku.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie The Blaze Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij