Najnowsze wiadomości ze świata

Nie będzie krzyży na górskich szczytach? Ważniejsza jest… “troska” o pejzaż i “dialog międzykulturowy”

Klub Alpejski we Włoszech (CAI) wywołał polemikę opowiadając się przeciwko ustawianiu nowych krzyży na górskich szczytach. Te, które są – jak wyjaśniono – pozostaną, a klub zajmuje się i będzie zajmował się ich konserwacją.

Stanowisko przeciwne nowym krzyżom przedstawiono na portalu najstarszego włoskiego klubu alpejskiego Scarpone. W opublikowanym tam artykule stwierdza się, że obecna sytuacja „charakteryzująca się dialogiem międzykulturowym” oraz „nowymi wymogami pejzażowo-środowiskowymi skłania klub do braku aprobaty dla umieszczania nowych krzyży i symboli w naszych górach”.

Jednocześnie klub podkreślił, że propozycja pozostawienia już istniejących krzyży spotkała się z dużym poparciem. Ale, jak zaznacza się w mediach, nie brak też przeciwników idei zakazu, którzy pytają głośno „komu te krzyże przeszkadzają?” i gotowi są oddać legitymacje organizacji.

Większość krzyży pochodzi z XIX i XX wieku. Ich dokładna liczba we włoskich górach nie jest znana.

Zdumienie pomysłem CAI wyraziła minister turystyki Włoch Daniela Santanche, która oświadczyła: „Nigdy nie zaakceptowałabym takiej decyzji sprzecznej z naszymi zasadami, naszą kulturą, tożsamością terytorium, szacunkiem dla niego”. Zaapelowała do klubu o przemyślenie tej decyzji.

Minister administracji publicznej Paolo Zangrillo z centroprawicowego ugrupowania Forza Italia podkreślił, że dla wspinaczy krzyże stanowią zawsze punkt odniesienia.

Krzyż, jak powiedział minister, „był zawsze i jest częścią historii świata, a jego lekcja człowieczeństwa jest uniwersalna i ważna dla wszystkich”. “Nie rozumiem, jak krzyż mógłby zagrażać wolności tego, kto widzi go przed sobą; w szkole, biurze czy na szczycie góry” – oświadczył Zangrillo.

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij