Najnowsze wiadomości z kraju

Neptun ubrany w koszulkę z napisem "konstytucja". Decyzja wyszła od władz miasta

Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko – Kaczmarek potwierdziła w piątek rano w rozmowie z PAP, że pomnik Neptuna w koszulkę z napisem “konstytucja” został ubrany z inicjatywy miasta.

Cztery pozostałe pomniki: Jana III Sobieskiego, Obrońców Poczty Polskiej i Świętopełka w Śródmieściu oraz pomnik Powiew Wolności w Gdańsku Brzeźnie zostały ubrane przez KOD – powiedział PAP Michał Szulc z pomorskiego KOD, jeden z organizatorów akcji.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska podkreśliła, że “Neptun jest szczególnym symbolem miasta, który już nie raz był przebierany w różne stroje“. Przypomniała, że z okazji Dnia Wolontariusza był ubrany w koszulkę z napisem “wolontariusz” a przy okazji meczów reprezentacji miał zakładany szalik.

Nic więc dziwnego, że teraz zdecydowaliśmy się powiesić koszulkę z napisem “konstytucja” – dodała, podkreślając, że “konstytucja jest nadrzędną wartością“. “Gdańsk jest miastem wolności, solidarności i demokracji, i konstytucji nie wstydzimy się, tylko się nią szczycimy” – podkreśliła. “Nie ma chyba piękniejszego słowa” – stwierdziła. Dodała, że nie wie, jak długo Neptun będzie ubrany w koszulkę.

Skorupko-Kaczmarek powiedziała, że o swojej akcji KOD poinformował wcześniej miasto.

Chodzi o pokazanie, że konstytucja jest najważniejsza – uzasadnia akcję działacz KOD. Zaznaczył, że zwrócenie uwagi na ten dokument w czasie odbywającego się w Gdańsku Jarmarku św. Dominika jest szczególnie ważne, bo teraz miasto odwiedza bardzo wielu turystów.

28 lipca Komitet Obrony Demokracji zawiesił na pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę z napisem “konstytucja, Jędrek“. W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała mężczyznę, który baner w kształcie koszulki z napisem “konstytucja” założył na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Mężczyźnie postawiono zarzut znieważenia pomnika.

KOD zapewnił, że intencją akcji nie było znieważenie pomnika ani samego Lecha Kaczyńskiego, lecz zamanifestowanie przywiązania do ustawy zasadniczej. W reakcji na działania organów ścigania i “w akcie obywatelskiego sprzeciwu” działacze KOD zawiesili wdzianka z napisem “konstytucja” na rzeźbach i pomnikach w wielu miastach kraju, m.in. na warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie.

Działacze KOD, którzy publicznie przyznają się do wieszania koszulek na pomnikach, tłumaczą, że jest to tylko happening polityczny i żądają od władz zaprzestania postępowań w tych sprawach.

Robert Opas z Komendy Głównej Policji powiedział w rozmowie z PAP, że zakładanie koszulek na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego, czyli “kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Podkreślił, że policja nie jest instytucją, która ostatecznie rozstrzyga czy prawo zostało złamane. O winie lub jej braku orzeknie
sąd.

(PAP)

Fot: Twitter

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij