Najnowsze wiadomości ze świata

Nazwał papieża „sługą szatana”. Arcybiskup surowo ukarany

Arcybiskup Carlo Maria Vigano, który nazwał papieża Franciszka „fałszywym prorokiem”, został ekskomunikowany. Watykan opublikował wynik procesu, w którym duchowny został oskarżony o schizmę.

Vatican News informuje o ogłoszonym przez Dykasterię Nauki Wiary wyniku pozasądowego procesu karnego przeciwko abp. Vigano. Stwierdzono w nim, że oskarżony o schizmę kapłan „podlega ekskomunice latae sententiae”. Zastrzeżono, że nałożoną karę może znieść jedynie Stolica Apostolska.

Po zakończeniu procesu karnego najprzewielebniejszy Carlo Maria Vigano został uznany za winnego przestępstwa schizmy – poinformowała Dykasteria Nauki Wiary.

W komunikacie Watykanu wyjaśniono, że dowodami świadczącymi o winie arcybiskupa są jego publiczne wypowiedzi, w których nie uznaje obecnego papieża. W innym przypadku abp. Vigano kwestionował prawowitość Soboru Watykańskiego. W 2018 roku wezwał papieża Franciszka do ustąpienia ze stanowiska. Nazwał go wówczas „fałszywym prorokiem” oraz „sługą szatana”. Pod adresem papieża kierował również oskarżenia o to, że przez lata wiedział o amerykańskim kardynale, który dopuszczał się molestowania, ale nic z tym nie zrobił. Jednak Watykan zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom.

21 czerwca Vigano opublikował dekret, w którym został wezwany do Rzymu na proces. Jednak nie stawił się on na wezwanie Watykanu i nie złożył wyjaśnień. Z kolei proces nazwał “farsą”.

Nie uznaję autorytetu trybunału, który twierdzi, że mnie osądza. Ani jego prefekta, ani tego, który go powołał – powiedział abp Vigano.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij