Najnowsze wiadomości z kraju

Nazistowski obóz dla polskich dzieci na Przemysłowej. W Łodzi powstanie muzeum upamiętniające ofiary obozu.

W Łodzi powstanie muzeum upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Rzecznik Praw Dziecka oraz reprezentant Instytutu Pamięci Narodowej podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dyrektor Oddziału w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz utworzenia muzeum upamiętniającego ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi.

Według inicjatorów projektu, ma on zapewnić godne upamiętnienie dziecięcych ofiar tego obozu. „Prawda o wstrząsających zbrodniach dokonanych na tysiącach polskich dzieci w czasie II wojny światowej – przetrzymywanych, zmuszanych do niewolniczej pracy, katowanych, głodzonych i w efekcie doprowadzanych do śmierci – nigdy nie powinna zostać zapomniana. Dzięki muzeum historia łódzkiego obozu zostanie zachowana i przekazana następnym pokoleniom” – czytamy na stronie ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Utworzenie i finansowanie kosztów działalności muzeum zadeklarował wicepremier Piotr Gliński. Strony podkreśliły, że zwrócą się również o współpracę do Prezydent Miasta Łodzi.

Historię nazistowskiego obozu dla polskich dzieci przybliża film, opublikowany w 2020 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Produkcja pt. „Obóz na Przemysłowej – Poznaj nasz strach!” opowiada o działaniach jakie były prowadzone w obozie wobec dzieci. Materiał został wzbogacony o zeznania świadków nazistowskiej zbrodni.

Niemiecki nazistowski obóz był prowadzony w Łodzi na ul. Przemysłowej i funkcjonował od 11 grudnia 1942 r. do 19 stycznia 1945. Jego oficjalna nazwa brzmi:  „Polen – Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt” („Kinder – KZ Litzmannstadt”).  Do niemieckiego obozu w Łodzi trafiło ok. 3 tyś. dzieci. Szacuje się, że w obozie zmarło lub zamordowano do 200 dzieci.

Źródło: Stefczyk.info na podst. ipn.gov.pl/ gov.pl Autor: MS
Fot. IPN

Polecane artykuły

0 0

Biden obraził ważnych sojuszników USA

0 0

Rosjanie i Amerykanie stacjonują w tej samej bazie wojskowej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij