Najnowsze wiadomości z kraju

Niemcy nawet przestali się z tym kryć. Weber “w pełni popiera” działania rządu Tuska w związku z zatrzymaniem Kamińskiego i Wąsika

W pełni popieramy działania nowego rządu na rzecz przywrócenia państwa prawa i odbudowy demokracji w Polsce – powiedział PAP w Brukseli niemiecki europoseł Manfred Weber, przewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, pytany o sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

– W pełni popieramy działania nowego rządu na rzecz przywrócenia państwa prawa i odbudowy demokracji w Polsce. Po 8 latach destrukcyjnych rządów Prawa i Sprawiedliwości zadanie, które stoi przed nowym rządem jest ważne, ale i pełne wyzwań. W pełni popieramy działania nowego proeuropejskiego rządu dążące do zakończenia kryzysu praworządności w kraju – powiedział Weber.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, oraz jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali skazani 20 grudnia na dwa lata pozbawienia wolności w związku z badaniem przed podległą im służbę tzw. afery gruntowej.

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca 2023 roku Izba Karna SN, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

 

Źródło: PAP/stefczyk.info Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński/pf
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij