Naukowcy twierdzą, że bycie religijnym chroni przed “śmiercią z rozpaczy” Publicystyka

Naukowcy twierdzą, że bycie religijnym chroni przed “śmiercią z rozpaczy”

Naukowcy z Harvardu opublikowali badanie nad „śmiercią z rozpaczy”. Wyszło im, że bycie religijnym znacznie zmniejsza jej ryzyko.

Zespół pod przewodnictwem dr Ying Chena z Departamentu Epidemiologii w należącej do Uniwersytetu Harvard Szkole Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana pochylił się nad problemem „śmierci z rozpaczy”. Zdefiniowali je jako „śmierci z powodu samobójstwa, nieintencjonalnego zatrucia alkoholem lub przedawkowania narkotyków, chronicznych chorób wątroby i jej marskości” i przyznali, że jest to coraz bardziej poważny problem społeczny. Ich badanie było zakrojone na gigantyczną skalę – rozpoczęli je 17 lat temu i przebadali ponad 100 tysięcy pracowników amerykańskiej służby zdrowia – 66492 kobiety, wśród których nastąpiło 75 takich śmierci oraz 43141 mężczyzn, wśród których takich śmierci było aż 306.

Naukowcy po przeanalizowaniu zebranych danych doszli do bardzo ciekawego wniosku. Stwierdzili, że czynnikiem najbardziej chroniącym przed taką śmiercią jest bycie religijnym i regularne, co najmniej raz na tydzień, uczestniczenie w ceremoniach religijnych. Przyznają, że ich badanie dotyczyło tylko pracowników służby zdrowia, gdzie ciągły kontakt z cierpieniem pacjentów znacznie zwiększa ryzyko takiej śmierci, ale podejrzewają, że w ogólnej populacji taka prawidłowość również zachodzi.

Co ciekawe efekt jest znacznie silniejszy u kobiet. Według ich badania uczestnictwo w ceremoniach religijnych zmniejsza u mężczyzn ryzyko śmierci z rozpaczy o 33% w porównaniu z mężczyznami, którzy nie uczestniczą w życiu religijnym. U kobiet odsetek ten wynosił za to aż 68%.

To największe badanie tego typu, ale także wcześniejsze przyniosły podobne rezultaty. W 2015 roku prestiżowy periodyk Psychiatric Times opublikował badanie autorstwa dr Roba Whitleya i dr Erica Jarvisa z którego wynikało, że bycie religijnym przyspiesza rekonwalescencję po chorobie. Jego autorzy zauważyli również, że aktywny udział w życiu religijnym wpływa wyjątkowo korzystnie na zdrowie psychiczne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Breitbart Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij