Naukowcy rozwiązali zagadkę starożytnego grobu. Pomogła im nowoczesna technologia Najnowsze wiadomości ze świata

Naukowcy rozwiązali zagadkę starożytnego grobu. Pomogła im nowoczesna technologia

Po wielu latach naukowcom udało się rozwikłać zagadkę grobu z epoki żelaza. Ustalili, że spoczęła w nim kobieta – wojowniczka.

W 1999 roku na Bryher, jednej z wysp brytyjskiego archipelagu Scilly, odnaleziono grób sprzed 2 tysięcy lat. To, co znaleziono w środku, mocno ich zdziwiło. Przy zwłokach odnaleziono bowiem miecz w miedzianej pochwie i tarczę, co sugerowało, że spoczął w nim wojownik. Znaleziono w nim jednak także broszkę i lustro z polerowanego brązu, ozdobione motywem słońca, co sugerowałoby, że spoczęła w nim kobieta. Nigdy wcześniej nie odnaleziono grobu, który zawierałby taką kolekcję artefaktów.

Naukowcy długo spierali się, czy w grobie spoczął mężczyzna, czy kobieta. Zbadanie płci w tradycyjny sposób nie było możliwe, bo szkielet uległ niemal całkowitemu rozkładowi, została z niego tylko garść fragmentów kości i zębów, o łącznej wadze ok. 150 g. Nie udało się również pobrać z niego próbek DNA, których badanie pozwoliłoby na określenie płci.

Nowe badanie, które przeprowadziła organizacja Historic England, pozwoliło jednak na rozwikłanie tej zagadki. Naukowcy wykorzystali w tym celu technologię opracowaną Uniwersytet Kalifornijski. Jego pracownicy zauważyli, że szkliwo zębów zawiera proteinę, która łączy się z chromosomem X lub Y, co oznacza, że można jej użyć do ustalenia płci. Szkliwo jest najtwardszym i najbardziej wytrzymałym fragmentem ludzkiego ciała. Brytyjscy naukowcy pobrali małe próbki szkliwa z tego grobu i ustalili, że na 96% spoczęła w nim kobieta.

To odkrycie stawia jednak kolejne pytania. Dotychczas uważano bowiem, że udział kobiet w walce był w epoce żelaza marginalny. Tymczasem znalezienie w grobie tak drogich przedmiotów sugeruje, że pochowana w nim kobieta była kimś znacznym, być może nawet dowódcą. „To może sugerować, że udział kobiet w najazdach i innych typach przemocy był w społeczeństwie epoki żelaza bardziej powszechny, niż dotychczas sądziliśmy, i mógł dać fundamenty, z których później powstały takie liderki jak Boudika” – skomentowała dr Sarah Stark z Historic England. Boudika była królową Icenów, która zjednoczyła plemiona Brytów i wywołała powstanie przeciwko Rzymowi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Historic England
Obserwuj nas w Google News

Ankieta

Kto będzie następnym prezydentem Polski?
Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Najnowszy sondaż przed wyborami. Kto na czele? 0 0

Najnowszy sondaż przed wyborami. Kto na czele?

Tragiczny wypadek na Mazowszu. Bus wjechał w TIR-a 0 0

Tragiczny wypadek na Mazowszu. Bus wjechał w TIR-a

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij