Najnowsze wiadomości ze świata

Naukowcy rozwiązali zagadkę radioaktywnych dzików

W europejskich lasach odnajdywano radioaktywne dziki. Naukowcom udało się w końcu ustalić, skąd się wzięły.

Radioaktywne dziki spotykano głównie w lasach Niemiec i Austrii, ale także w innych panstwach środkowej Europy. Czasami poziom promieniowania był tak duży, że ich mięso nie nadawało się do jedzenia.

Nikt nie wiedział, skąd się wzięły, ale wiele osób podejrzewało, że odpowiada za nie katastrofa w Czarnobylu. Naukowcy z uniwersytetu w Hanowerze postanowili przyjrzeć się im z bliska i wydaje im się, że rozwiązali tę zagadkę. Na skutek katastrofy w Czarnobylu powstały duże ilości cezu-137, ale jego poziom w ciałach większości gatunków od tego czasu znacząco zmalał.

W organizmach dzików naukowcy znaleźli jednak inny, dłużej żyjący izotop – cez-135. Podejrzewają, że to pozostałość po próbach jądrowych, które prowadzono 60-80 lat temu. W wypadku niektórych dzików, których mięso przeanalizowali, cez-135 odpowiadał za blisko 70% ich radioaktywności, czasami przekraczając dopuszczalne limity. Oba izotopy są wchłaniane przez dziki wraz z pożywieniem, w tym z truflami. Naukowcy uważają, że wpływ tamtych prób był niedoszacowany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij