Najnowsze wiadomości ze świata

Naukowcy odkryli “najstarszy posiłek na świecie”

Międzynarodowej grupie naukowców udało się odkryć ślady jedzenia w liczącej 550 milionów lat skamielinie. Ich odkrycie rzuca nowe światło na to, skąd na ziemi wzięły się zaawansowane organizmy.

W 2018 roku dr Ilja Bobrowskij z Niemieckiego Centrum Badawczego Geonauki (GFZ) znalazł na klifie w północno-zachodniej Rosji skamieliny zwierząt z okresu ediakaru, który miał miejsce od 635 do 541 milionów lat temu. Razem z naukowcami z Narodowego Uniwersytetu Australii (ANU) dokonał ich analizy. W jednej z próbek znaleźli ślady „najstarszego posiłku na świecie”.

Skamielina o której mowa to kimberella, zwierzę przypominające nieco ślimaka. W komórkach jego jelita odkryto ślady fitosterolu, związku wytwarzanego przez rośliny. Naukowcy już wcześniej podejrzewali, że kimberella żywiły się algami i bakteriami z dna oceanu, a to odkrycie to dowód na prawdziwość tej tezy – i na to, że miały jelita.

Zwierzęta z okresu ediakaru są najstarszymi organizmami złożonymi jakie odkryto. Jeden ze współautorów tego badania, profesor Jochen Brocks zauważył, że niemal wszystkie starsze skamieliny to organizmy jednokomórkowe, a kimberella miała już usta i jelito. Brock zauważył, że była jednym z najbardziej zaawansowanych zwierząt w swoim okresie, a taki sposób trawienia upowszechnił się podczas tzw. eksplozji kambryjskiej. Jego zdaniem to właśnie taka wysokoenergetyczna dieta sprawiła, że zwierzęta okresu ediakaru wyrosły tak duże.

Brock podkreślił, że zwierzęta tego okresu były mocno zróżnicowane, a niektóre z nich miały właściwości podobne do tych, które można zaobserwować u współczesnych zwierząt i ludzi. To odkrycie pomoże w zrozumieniu ich ewolucji i rzuci nowe światło na rozwój życia na ziemi. „Te stworzenia są naszymi najstarszymi znanymi korzeniami” – podkreślił.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Graeme Churchard CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij