Najnowsze wiadomości ze świata

NATO złożyło życzenia Turcji. Grecja złożyła skargę

Sojusznicze Dowództwo Lądowe (LANDCOM) NATO złożyło Turcji życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa i Sił Zbrojnych. Oburzyło to Greków.

LANDCOM, którego siedziba znajduje się w Ankarze, życzyło „szczęśliwego Dnia Zwycięstwa i Sił Zbrojnych naszemu państwu-gospodarzowi”. „W ten wyjątkowy dzień chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla Turcji za ich gościnność, jako nasi gospodarze tutaj, w LANDCOM” – napisali. Dodali, że „od wstąpienia do NATO w 1952 roku, Turcja brała udział w wielu operacjach i ćwiczeniach i zawsze demonstrowała wielki profesjonalizm i wytrwałość jej żołnierzy”.

Te życzenia oburzyły Greków. Turcja obchodzi bowiem święto swoich sił zbrojnych w rocznicę zwycięstwa w bitwie pod Dumlupinar, ostatniej bitwie wojny z Grecją, która miała miejsce w latach 1919-1922. Grecy zaatakowali wtedy Turcję, bo po porażce Imperium Osmańskiego w Wielkiej Wojnie chcieli odzyskać Anatolię, którą Turcy podbili we wczesnym średniowieczu. Wojna zakończyła się kompromitującą porażką Grecji, która straciła w niej blisko 25 tysięcy żołnierzy. Krwawy konflikt kosztował też życie ponad ćwierć miliona greckich cywili ponad 15 tysięcy Turków, na skutek czystek etnicznych, których dopuszczały się obie strony. W trakcie tej wojny miała miejsce także rzeź Ormian, w której turecki rząd zabił ponad 440 tysięcy członków tego narodu.

Stały przedstawiciel Grecji w NATO złożył w związku z tymi życzeniami oficjalną skargę na ręce sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Stwierdził w niej, że nie można zaakceptować faktu, że Turcja obchodzi święto sił zbrojnych w rocznicę zwycięstwa nad sojusznikiem z NATO. LANDCOM podobne życzenia złożył też w zeszłym roku, ale usunął je po stanowczej reakcji Grecji.

Stosunki pomiędzy Turcją i Grecją od dawna są napięte, także z powodu konfliktu o granice ich morskich stref ekonomicznych i konfliktu na Cyprze, przez który Grecja blokuje członkostwo Turcji w UE. Po tym, gdy w tym roku zarówno prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zdobyli w wyborach kolejne kadencje, oba państwa zgodziły się na próbę resetu. Obaj przywódcy mają spotkać się pod koniec września w kulisach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. DOD photo by U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison PD

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij