Najnowsze wiadomości z kraju

NATO rozmieściło samoloty systemu AWACS nad Polską

NATO ponownie rozmieściło samoloty systemu ostrzegania i kontroli AWACS (Airborne Warning and Control System) w przestrzeni powietrznej nad Polską w celu monitorowania nieba nad Ukrainą – poinformował w niedzielę wieczorem brytyjski portal UK Defence Journal.

Jak dodał, NATO mówi, że rozmieszczenie to będzie wspierać wzmocnioną obecność Sojuszu w regionie i monitorować rosyjską aktywność wojskową.

“Oficjalnie wszelkie zebrane dane wywiadowcze są wysyłane tylko do krajów NATO, ale wszyscy wiedzą, że niektóre z tych krajów szybko dzielą się informacjami z Ukrainą, umożliwiając im przeciwdziałanie nadchodzącym atakom. Zachodnie dane wywiadowcze dają Ukrainie możliwość szybszego reagowania” – powiedział UK Defence Journal pragnący zachować anonimowość były oficer RAF.

UK Defence Journal zamieścił też na platformie X mapę pokazującą trasę lotów samolotów systemu AWACS nad Polską.

Portal przypomina, że w odpowiedzi na napaść Rosji na Ukrainę, NATO zwiększyło obecność sił powietrznych w Europie Wschodniej, rozmieszczając tam dodatkowe myśliwce, samoloty obserwacyjne i samoloty przeznaczone do tankownia w powietrzu. Od lutego 2022 roku NATO-wskie samoloty AWACS prowadzą regularne patrole nad Europą Wschodnią i regionem Morza Bałtyckiego w celu śledzenia rosyjskich samolotów bojowych w pobliżu granic NATO.

Przywołano też wypowiedź rzeczniczki NATO na temat podobnej misji samolotów AWACS w zeszłym roku. “Ponieważ nielegalna wojna Rosji na Ukrainie nadal zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie, nie może być wątpliwości co do determinacji NATO, by chronić i bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu. Nasze AWACS-y mogą wykrywać samoloty w odległości setek kilometrów, co czyni je kluczową zdolnością odstraszania i obrony NATO” – powiedziała wówczas Oana Lungescu.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij