Najnowsze wiadomości ze świata

NATO: Rosja wycofuje swoje wojska, ale pozostajemy czujni

Oświadczenie Rosji o wycofaniu swoich wojsk do baz z obszaru w pobliżu granicy z Ukrainą, jest ważne i wydane w odpowiednim czasie – zakomunikowało NATO i zapewniło, że Sojusz pozostaje nadal czujny.

“Wszelkie kroki zmierzające do deeskalacji ze strony Rosji są ważne i od dawna oczekiwane” – cytuje agencja Reuters anonimowego przedstawiciela NATO.

“NATO zachowuje czujność i będzie nadal uważnie obserwować nieuzasadnione gromadzenie sił zbrojnych Rosji na Ukrainie i wokół niej” – dodał urzędnik. Podkreślił przy tym, że NATO wspiera Ukrainę i wezwał Rosję do wycofania wszystkich swoich sił z terytorium tego kraju.

Wcześniej w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu polecił, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji. Szojgu mówił o tym na anektowanym Krymie, gdzie trwają ćwiczenia z udziałem 10 tysięcy żołnierzy.

Szef resortu obrony powiedział, że “uważa za całkowicie zrealizowane” cele postawione armii podczas niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości. “W związku z tym podjąłem decyzję o zakończeniu sprawdzianu w okręgach wojskowych: Południowym i Zachodnim” – oświadczył.

Sprawdzianem gotowości swoich sił Rosja uzasadniała przerzucenie w ostatnim czasie wojsk na Morze Czarne i oderwany od Ukrainy Półwysep Krymski. Na jego terenie rosyjskie siły zbrojne prowadzą w czwartek duże ćwiczenia oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrznodesantowych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/EPA/VADIM SAVITSKY

Polecane artykuły

0 0

Utknęli na bezludnej wyspie. Uratowały ich liście palmy

0 0

Do ziemi zbliżają się dwie duże asteroidy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij