Rozrywka

“Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy”. Premier napisał list do Netflixa

Netflix stworzył serial o Holokauście w którym znalazły się krzywdzące dla Polski błędy. Premier Morawiecki postanowił zareagować. 

Serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki” (tyt. org. The Devil Next Door) poświęcony jest ukraińskiemu zbrodniarzowi wojennemu Iwanowi Damianiukowi, który był strażnikiem w obozie w Treblince. W jego pierwszym odcinku pokazano mapę przedstawiającą lokalizację obozów na tle współczesnych granic Polski. Dodatkowo obozy zagłady zaznaczono na nich nie swastyką a trupią głową – co mogło sprawiać wrażenie, że nie były prowadzone przez Niemców.

Publikacja tej mapy wywołała w Polsce duże poruszenie. Zaprotestowało m.in. Porozumienie Jarosława Gowina czy polski MSZ, a poseł Sebastian Kaleta zapowiedział, że zwróci się do IPN o możliwość podjęcia kroków prawnych. Premier Morawiecki postanowił za to napisać do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa.

Napisałem list do szefa Netflix pana Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 10 listopada 2019

We wstępie premier przypomniał o tym, że ofiarą Niemców padło sześć milionów obywateli Polski oraz o tym, że pomimo najostrzejszych w całej okupowanej Europie represji za pomoc Żydom Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. „Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy o II Wojnie Światowej i Holokauście, jednej z najstraszniejszych zbrodni w dziejach” – napisał premier – „To zadanie nie tylko polityków czy historyków, ale wspólna odpowiedzialność wszystkich ludzi dobrej woli”.

Premier zarzucił Netfliksowi, że opublikowane przez nich materiały, jak właśnie ta mapa, są do tego stopnia nieprecyzyjne, że nie tylko zaciemniają historyczne fakty ale wprost wybielają prawdziwych sprawców. Nie podoba mu się, że w serialu brak kontekstu mapy, który jasno wskazywałby na to, że obozy zbudowali i obsługiwali Niemcy. „Mój kraj nie istniał nawet w tamtym czasie jako niepodległe państwo, a miliony Polaków zostały w tych obozach zamordowane” – napisał – „Z tego powodu ten element serialu jest niczym innym jak pisaniem historii na nowo”.

Premier wyraził nadzieję, że skandaliczna mapa została opublikowana przez pomyłkę a nie ze złej woli i że Netflix wkrótce naprawi swój błąd. Do listu, opublikowanego po polsku i angielsku na jego stronie na Facebooku, dołączył mapę niemieckiego podboju z 1942 roku i Raport Pileckiego. „Tę prawdę wciąż jesteśmy winni ofiarom II Wojny Światowej” – zakończył swój list.

REDAKCJA POLECA:

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych protestuje przeciwko serialowi Netflixa

Źródło: Facebook Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij