nastolatka pobita przez policję Najnowsze wiadomości ze świata

Nastolatka pobita przez policję. Jest w stanie śmierci mózgowej

16-letnia Armita Geravand na początku października została pobita przez funkcjonariuszy irańskiej policji obyczajowej. Obecnie znajduje się w stanie śmierci mózgowej – poinformowała w niedzielę agencja Reutera w oparciu o doniesienia irańskich mediów państwowych.

“Informacje na temat stanu zdrowia Armity Geravand wskazują, że pomimo wysiłków personelu medycznego jest ona w stanie śmierci mózgowej” – przekazały media irańskie.

Dlaczego nastolatka została pobita?

Według oficjalnej wersji, głoszonej przez irańskie środki masowego przekazu, nastolatka miała zasłabnąć po wejściu do pociągu metra w Teheranie. Opozycyjny portal Iran International podał jednak, że w pociągu doszło do sprzeczki z policją obyczajową. Funkcjonariusz pchnął ją tak, że uderzyła głową w słupek i straciła przytomność. Powodem zatargu był brak hidżabu zakrywającego włosy. W myśl surowych reguł wprowadzonych przez irańskich ajatollahów kobiety nie mogą pojawiać się w miejscach publicznych z odsłoniętymi włosami.

Jedna z organizacji praw człowieka opublikowała zdjęcie z oddziału intensywnej terapii ze znajdującą się w śpiączce dziewczyną. Poinformowano, że skonfiskowano telefony wszystkich członków jej rodziny. Zdaniem portalu w międzyczasie siły bezpieczeństwa otoczyły szpital, aby uniemożliwić ludziom gromadzenie się i protesty.

“Władze – skomentował Iran International – radzą sobie z sytuacją dokładnie tak samo, jak w przypadku Mahsy Amini (młodej kobiety, która zmarła w ubiegłym roku po zatrzymaniu za niewystarczająco szczelne zakrycie włosów. Jej śmierć była początkiem fali krwawo tłumionych protestów – PAP).

Zatrzymano dziennikarkę, która chciała opisać wypadek, a oficjalne media opublikowały nagranie rodziców Armity. Irańskie władze wielokrotnie publikowały wymuszone wywiady z rodzinami ofiar, które zginęły podczas tłumienia protestów.

5 października irańsko-kurdyjska grupa praw człowieka Hengaw poinformowała, że aresztowano matkę Armity.

Zobacz też:

Koszykarka polskiego klubu brutalnie pobita przez ochroniarza

Źródło: PAP Autor: sm/ zm/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij