Najnowsze wiadomości ze świata

Nastolatek popełnił samobójstwo. Padł ofiarą szantażu w internecie

Nastolatek popełnił samobójstwo. Okazało się, że skłonili go do tego szantażyści z Nigerii.

17-letni Jordan DeMay mieszkał w miasteczku Upper Peninsula w Michigan. Był gwiazdą szkolnej drużyny futbolowej, miał dziewczynę i wielu przyjaciół. Mimo tego w marcu zeszłego roku nastolatek popełnił samobójstwo, strzelił do siebie z pistoletu.
Lokalna policja rozpoczęła śledztwo w sprawie jego śmierci. Wkrótce potem poprosili o pomoc FBI. Śledczy odkryli, że nastolatek padł ofiarą szantażu, i to właśnie to skłoniło go do odebrania sobie życia.

Śledczy ustalili, że DeMay poznał w internecie dziewczynę w zbliżonym wieku. Zaczął z nią rozmawiać, a ona namówiła go w końcu, by wysłał jej nagie zdjęcia. Wtedy okazało się, że nie rozmawia z dziewczyną o imieniu Dani, a z szantażystami.

Szantażyści żądali od niego pieniędzy. Grozili mu, że pokażą te zdjęcia jego rodzinie i przyjaciołom. Kiedy nastolatek nie miał pieniędzy na kolejną wpłatę, grozili mu, że nie odpuszczą dopóki żyje. W ostatniej wysłanej im wiadomości nastolatek napisał, że się przez nich zabije.

Śledczy ustalili, że za wszystkim stoją dwaj bracia z Nigerii, Samuel i Samson Ogoshi. Wcześniej nielegalnie przejęli konto na Instagramie, które wykorzystali w tym szantażu. Zbierali także informacje o ofierze, jej znajomych i rodzinie. Według śledczych próbowali w ten sposób szantażować także blisko sto innych osób.

Obydwaj zostali aresztowani w Nigerii i poddani ekstradycji do USA. Obecnie czekają na proces. Ich adwokaci odmawiają komentarzy dla mediów.

O tej sprawie przypomniał szef FBI Christopher Wray. W rozmowie z agencją AP wyznał, że tzw. sextortion to coraz poważniejszy problem. Szantażyści wyłudzają od ofiar nagie zdjęcia lub treści erotyczne, a później grożą im, że je opublikują lub pokażą ich znajomym. FBI informuje, że liczba takich przypadków wzrosła dziesięciokrotnie od 2021 roku. Ofiarą szantażystów pdało co najmniej 3 tysiące nastolatków i dzieci, a ponad dwa tuziny popełniły samobójstwo.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij