Narkotyk “zombie” zaleje Europę? Włosi już decydują się na radykalne rozwiązania Najnowsze wiadomości ze świata

Narkotyk “zombie” zaleje Europę? Włosi już decydują się na radykalne rozwiązania

Rząd Włoch opracował krajowy plan przeciwdziałania uzależnieniom od fentanylu i innych opioidów, by – jak podkreślono – nie dopuścić do dramatu, jaki ma miejsce w USA. Zanotowano tam dziesiątki tysięcy zgonów z powodu zażywania tych substancji, które – jak się przypomina – „zamieniają ludzi w zombie”.

Gabinet Giorgii Meloni zapowiadając walkę z fentanylem zastrzegł, że obecnie we Włoszech nie ma żadnego kryzysu z nadużywaniem tej silnie uzależniającej substancji, około 50 razy silniejszej od heroiny. Ale, jak zaznaczono, lepiej zapobiegać i nie być nieprzygotowanym, zwłaszcza w obliczu śmiertelnego żniwa za Oceanem.

„Walka z narkotykami i wszystkimi patologicznymi uzależnieniami jest absolutnym priorytetem tego rządu i w tym kierunku będziemy dalej działać, bez wytchnienia i z determinacją”- oświadczyła premier. „Kluczowym słowem jest prewencja” – dodała.

W przyjętym przez rząd dokumencie zaznaczono, że od 2018 roku włoska policja skonfiskowała ponad 123 gramy fentanylu.

„Biorąc pod uwagę to,że ostre zatrucie może wywołać około 3 miligramów, ilość ta mogła być przyczyną tysięcy przypadków”- zapisano w krajowym planie prewencji. „To zagrożenie dla zdrowia publicznego”- podkreślił minister zdrowia Orazio Schillaci.

Od 2016 roku zanotowano we Włoszech dwa zgony z powodu tej substancji.

Aby nie dopuścić do jej szerzenia się, rząd zapowiedział stały monitoring importu i eksportu lekarstw na bazie fentanylu, kontrole specjalnej komórki karabinierów do spraw ochrony zdrowia, by zapobiegać kradzieżom tego bardzo silnego środka przeciwbólowego w aptekach. Kampania edukacyjna prowadzona będzie w szkołach.

„Ten środek nazywany jest narkotykiem zombie, bo tych, którzy go zażywają, zamienia w chodzące potwory”- powiedział przedstawiając plan podsekretarz w Urzędzie Rady Ministrów Alfredo Mantovano. Przestrzegł rodziny przed „złymi nauczycielami”, jak nazwał niektórych amerykańskich raperów mówiąc, że w tekstach ich piosenek można znaleźć odwołania do używania substancji uzależniających.

Przedstawiciele rządu zaznaczyli zarazem, że z ustaleń tajnych służb wynika, że handlem fentanylem zainteresowana jest kalabryjska mafia ‘ndrangheta, kontrolująca międzynarodowy handel narkotykami.

 

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij