Najnowsze wiadomości ze świata

Narkotyk “zombie” zaleje Europę? Włosi już decydują się na radykalne rozwiązania

Rząd Włoch opracował krajowy plan przeciwdziałania uzależnieniom od fentanylu i innych opioidów, by – jak podkreślono – nie dopuścić do dramatu, jaki ma miejsce w USA. Zanotowano tam dziesiątki tysięcy zgonów z powodu zażywania tych substancji, które – jak się przypomina – „zamieniają ludzi w zombie”.

Gabinet Giorgii Meloni zapowiadając walkę z fentanylem zastrzegł, że obecnie we Włoszech nie ma żadnego kryzysu z nadużywaniem tej silnie uzależniającej substancji, około 50 razy silniejszej od heroiny. Ale, jak zaznaczono, lepiej zapobiegać i nie być nieprzygotowanym, zwłaszcza w obliczu śmiertelnego żniwa za Oceanem.

„Walka z narkotykami i wszystkimi patologicznymi uzależnieniami jest absolutnym priorytetem tego rządu i w tym kierunku będziemy dalej działać, bez wytchnienia i z determinacją”- oświadczyła premier. „Kluczowym słowem jest prewencja” – dodała.

W przyjętym przez rząd dokumencie zaznaczono, że od 2018 roku włoska policja skonfiskowała ponad 123 gramy fentanylu.

„Biorąc pod uwagę to,że ostre zatrucie może wywołać około 3 miligramów, ilość ta mogła być przyczyną tysięcy przypadków”- zapisano w krajowym planie prewencji. „To zagrożenie dla zdrowia publicznego”- podkreślił minister zdrowia Orazio Schillaci.

Od 2016 roku zanotowano we Włoszech dwa zgony z powodu tej substancji.

Aby nie dopuścić do jej szerzenia się, rząd zapowiedział stały monitoring importu i eksportu lekarstw na bazie fentanylu, kontrole specjalnej komórki karabinierów do spraw ochrony zdrowia, by zapobiegać kradzieżom tego bardzo silnego środka przeciwbólowego w aptekach. Kampania edukacyjna prowadzona będzie w szkołach.

„Ten środek nazywany jest narkotykiem zombie, bo tych, którzy go zażywają, zamienia w chodzące potwory”- powiedział przedstawiając plan podsekretarz w Urzędzie Rady Ministrów Alfredo Mantovano. Przestrzegł rodziny przed „złymi nauczycielami”, jak nazwał niektórych amerykańskich raperów mówiąc, że w tekstach ich piosenek można znaleźć odwołania do używania substancji uzależniających.

Przedstawiciele rządu zaznaczyli zarazem, że z ustaleń tajnych służb wynika, że handlem fentanylem zainteresowana jest kalabryjska mafia ‘ndrangheta, kontrolująca międzynarodowy handel narkotykami.

 

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij