Zespół trójstronny ds. ochrony zdrowia opowiada się za przeznaczeniem 50 proc. wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia na finansowanie zwiększenia poziomu wynagrodzeń w latach 2023-2027 wynikających z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia.
W piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie zespołu trójstronnego. Wziął w nim udział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze treść stanowiska zespołu w sprawie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia.
“Zespół uzgodnił potrzebę pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad projektem ustawy” – napisano w opublikowanym stanowisku.
Zespół zdecydował o przeznaczeniu 50 proc. wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia na finansowanie zwiększenia poziomu wynagrodzeń w latach 2023-2027 wynikających z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia.
W projekcie uwzględniono dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy (pracodawcę) do określenia w umówię o pracę każdego pracownika (objętego zakresem ustawy) informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku.
Zgodnie z projektem zmian w ustawie współczynnik pracy na 1 lipca 2022 roku dla lekarzy ze specjalizacją wynosi 1,45; farmaceutów, diagnostów, fizjoterapeutów, psychologów klinicznych i innych pracowników medycznych wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym na poziomie magisterskim i specjalizacją – 1,29; lekarzy bez specjalizacji – 1,19; lekarzy stażystów – 0,95; farmaceutów, diagnostów, fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych, techników elektroradiologii, psychologów i innych pracowników medycznych wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym na poziomie magisterskim bez specjalizacji – 1,02; fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, techników elektroradiologii i innych pracowników medycznych wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym na poziomie studiów I stopnia – 0,94; opiekunów medycznych, techników elektroradiologii i innych pracowników medycznych wykonujących zawód medyczny z wykształceniem średnim – 0,86; pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym – 1; pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim – 0,78; pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego – 0,65.
Jak poinformowano w stanowisku, zespół dokona corocznej ewaluacji stanowiska w okresie do 31 października danego roku.
Po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie 11 września w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Medycy na początku listopada podjęli decyzję, że nie przerywają protestu, który trwa już 55 dni. Wysłali też kolejny i ostatni – jak zaznaczyli – list do premiera Mateusza Morawieckiego, prosząc o włączenie się do rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia. Na odpowiedź czekają do 20 listopada.