Najnowsze wiadomości ze świata

Najstarszy mężczyzna na świecie zdradził sekret swojej długowieczności

Mający 111 lat i 224 dni John Alfred Tinniswood został uznany przez Księgę Rekordów Guinessa za najstarszego mężczyznę na świecie. W rozmowie z tą organizacją zdradził sekret swojej długowieczności.

Tinniswood urodził się 26 sierpnia 1912 roku w Liverpoolu – cztery miesiące po tym, gdy z tego miasta wyruszył w rejs Titanic. Przeżył dwie wojny światowe i dwie pandemie. Walczył w II WŚ, co oznacza, że jest także najstarszym żyjącym weteranem tego konfliktu. Był też świadkiem, jak jego ukochany klub Liverpool F.C. zdobywa dziewiętnaście zwycięstw w lidze i osiem pucharów Anglii.

 

Za najstarszego mężczyznę na świecie uznano go w piątek. Stało się to dwa dni po tym, gdy zmarł poprzedni mężczyzna, który miał ten tytuł. Juanowi Vicente Perezowi zabrakło miesiąca do 115 urodzin.
Tinniswood został zapytany przez przedstawicieli Księgi Rekordów o sekret swojej długowieczności. Powiedział im, że po prostu miał szczęście. „Albo żyjesz długo albo żyjesz krótko, niewiele z tym możesz zrobić” – stwierdził. Dodał jednak, że w życiu przydaje się zachowanie umiaru. „Jeśli pijesz za dużo, jeśli jesz za dużo lub za dużo chodzisz, jeśli robisz za dużo czegokolwiek, to w końcu będziesz cierpiał” – stwierdził.

Najstarszą kobietą świata jest obecnie Maria Branyas Morera, która mieszka w Hiszpanii. Seniorka ma 117 lat.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij